9. srpna 2014 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pop-senioři z Pet Shop Boys se vracejí do Česka

Britská kapela Pet Shop Boys. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská kapela Pet Shop Boys. | foto: Reprofoto

PRAHA Vlastně to celé vypadá jako klam. Slovo „Boys“ v názvu kapely, jejíž zpěvák nedávno oslavil 60. narozeniny. A jistý protimluv se skrývá i v označení jejich stylu - „avantgardní pop“.

A název posledního řadového alba Electric je u kapely spoléhající celou svou kariéru na elektroniku asi sotva překvapením. Přesto britští Pet Shop Boys i po více než třiceti letech fungování poutají pozornost publika. A což je v téhle branži ještě zvláštnější, často i příznivé ohlasy hudebních kritiků. Tuto středu se kapela vrací opět do České republiky, vystoupí v nedávno otevřeném pražském Foru Karlín.

Již zmiňované album Electric vydala skupina loni v létě a přestože je jeho těžiště vedle chytlavých melodií v instrumentálních pasážích, které místy dokonce připomínají minimalistickou tvorbu německých legend elektronické hudby Kraftwerk, vyšplhalo se v žebříčcích docela vysoko.

A jelikož kapela sestávající ze zpěváka Neila Tennanta (60) a klávesisty a skladatele Chrise Lowea (54) zůstává plodná i v hudebně pokročilém věku, nedávno představila v londýnské Royal Albert Hall v rámci BBC Proms i další ze svých vedlejších projetků na pomezí popu a klasické hudby s názvem A Man From The Future.

Stěžejní část jejich nynější koncertní šňůry, kterou tvoří většinou vystupení na letních festivalech (před Prahou to jsou belgický Lokeren a nizozemský Utrecht, potom kapela míří do Kodaně) ovšem tvoří hity z jejich dvanácti řadových alb. Mimochodem to první z nich – Please – vyšlo v roce 1986 a písničky jako West End Girls či Suburbia stále patří mezi nedílnou součást koncertních setlistů.

Pet Shop Boys hráli v České republice už několikrát, naposledy loni v červenci v Karlových Varech během filmového festivalu. A i tentokrát se prý její příznivci můžou těšit na výživné vystoupení. „Kapela si veze vlastní scénu a převážnou část techniky. Už jen ze seznamu technického vybavení je zřejmé, že se návštěvníci můžou těšit na opravdu velkolepou audio-vizuální show,“ uvedl Pavel Pešek z pořádající agentury Mania Promotion. Koncert se koná v rámci Prague Pride, předkapelou bude elektropopové duo Cartonnage.

Petr Pešek

Autor

Petr Pešekpetr.pesek@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz