9. března 2012 11:13 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Budou se dražit Kupka a Toyen, možná za 15 milionů

Toyen: Potápěč | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Toyen: Potápěč | foto: ČTK

Obraz surrealistické malířky Toyen s názvem Potápeč z roku 1926 a dílo Františka Kupky Zbožštění Heleny budou hlavními atrakcemi dražby, která se koná 18. března v Topičově salonu v Praze.

Aukci pořádá společnost 1. Art Consulting Praha. Vyvolávací cena obrazu Potápěč od uznávané české malířky je 9,5 milionu korun, předpokládaná finální částka by měla překročit hranici 15 milionů korun.

Po aukci v 80. letech se obraz Potápěč na trh dostal v roce 2010, kdy byl v Sotheby's v Paříži vydražen za 600 750 eur (tehdy asi 15 milionů korun) včetně aukční přirážky. Letos se objeví poprvé na dražbě v Čechách. Dílo propojuje dva autorčiny náměty: zájem o podmořský, proměnlivý svět a geometrizaci plochy. Toyen jej uskutečnila v období raného artificielismu, uměleckého směru, který prosazovala s Jindřichem Štyrským v Paříži na začátku 30. let 20. století.

Toyen: Spící. Dražbu obrazu v roce 2009 provázela mimořádná bezpečnostní opatření.

Toyen: Spící. Dražbu obrazu v roce 2009 provázela mimořádná bezpečnostní opatření.

Na tuzemských aukcích se zatím od Toyen nejdráže prodal obraz Spící, který byl vydražen za 20 milionů korun, s aukční přirážkou kupec zaplatil 23,2 milionu korun.

Než se kupka pustil do abstrakce

Nejdražším dílem v nabídce nadcházející aukce je obraz Františka Kupky L'Apothéose d'Héléne (Zbožštění Heleny), který má vyvolávací cenu 12 milionů korun. Pochází z roku 1906, tedy ještě z doby před začátkem Kupkova slavnějšího abstraktního období a zpodobňuje malířsky oblíbené téma Paridova soudu.

Obraz Františka Kupky s názvem L'Apothéose d'Héléne z roku 1906

Obraz Františka Kupky s názvem L'Apothéose d'Héléne z roku 1906

Aukce bude dále nabízet díla Josefa Čapka (Děti a domek, vyvolávací cena 2,2 milionu korun), Josefa Lady, Kamila Lhotáka, Josefa Šímy, Alfréda Justitze či Otakara Nejedlého, jehož Zátiší se sklenicí z roku 1914 je vzácnou ukázkou jeho kubistické tvorby, které se věnoval jen jeden rok. V aukci je také poslední nedokončené dílo Josefa Šímy, kresba Podzemní řeka, která zůstala v náčrtku a v pokračování díla malířovi zabránila v roce 1971 smrt.

Lidovky.cz, ČTK