10. června 2016 13:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Pražská Noc kostelů nabídne pojízdný kostel i Moře světel

Moře světel - tradiční salvátorský světelný objekt vytvořený ze svíček ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moře světel - tradiční salvátorský světelný objekt vytvořený ze svíček ve... | foto: Kostel Nejsvětějšího Salvátora Reprofoto

PRAHA V pátek 10. června proběhne celorepubliková kulturní akce Noc kostelů. Její pražská část nabídne kromě zpřístupnění církevních památek i návštěvu „pojízdného kostela“, který bude návštěvníkům k dispozici na trase tramvajové linky č. 22.

Speciální tramvaj bude fungovat mezi zastávkami Malovanka a Čechovo náměstí od 18.00 do 22.00 hodin a bude vybavený křížem a varhanami. Na programu bude mít hudbu, zpěv, ale i modlitby a osobní rozhovory s hosty. Mezi nimi budou například profesor Jan Royt, biskup Václav Malý, kunsthistorik Jakub Bachtík, kardinál Dominik Duka OP či benediktinka z komunity Venio sestra Francesca anebo kazatel Daniel Fajfr. S hosty bude hovořit Veronika Sedláčková z Českého rozhlasu. Tramvaj bude možné sledovat na kalále YouTube v přímém přenosu https://youtu.be/KV2wO8kJyNs.

Podle organizátorů má být Noc kostel jakýmsi happeningem víry a jejím smyslem je představit jednoduchým způsobem křesťanství. Akce se na území pražské arcidiecéze v Praze a Středočeském kraji zúčastní 315 kostelů, nejvíce v její historii. Kromě „tramvajového kostela“ bude další zajímavostí stolní desková hra pro děti Cesta za Svatováclavskou korunou nebo skutečnost, že se k Noci kostelů připojí mimo jiné vězeňská kaple věznice v Příbrami. V kostele Pražského Jezulátka na Malé Straně bude zahájena výstava fotografa Eugena Kukly. Snímky instalované v prostoru barokního kostela představí návštěvníkům téma vzájemné lidské blízkosti v životě současného člověka a společnosti.

Hudba a světlo u Salvátora

Světelný objekt Moře světel - vytvořený ze svíček ve starém presbytáři - bude součástí programu v kostele Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí. Ten nabídne i hudební zážitek v podobě kombinace gregoriánského chorálu s improvizačními vstupy a novými možnostmi elektronických hudebních technologií - koncerty v podání souboru Ars Acustica Ex-Palmarum proběhnou od 21 a 22 hodin. Zpřístupněna bude sakristie kostela, ochozy s výstavou fotografií Hany Rysové i krypta kostela s projekcí uměleckých a dokumentárních fotografií ze života akademické farnosti.

Loni se akce zúčastnilo 1483 kostelů a modliteben a v celé České republice bylo zaznamenáno téměř 500.000 návštěvnických vstupů.
Podrobný program na www.nockostelu.cz.

Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.