26. března 2019 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Přejmenovali slavné obrazy podle lidí tmavé pleti. Muzeum Orsay láká na netradiční výstavu

Olympia od Édouarda Maneta? Ne, to je obraz Laure, pojmenovaný podle služky... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Olympia od Édouarda Maneta? Ne, to je obraz Laure, pojmenovaný podle služky... | foto: Wikimedia Commons

PAŘÍŽ Slavná umělecká galerie, pařížské Muzeum Orsay (Musée d'Orsay), hostí novou výstavu zaměřenou na lidi jiných ras na slavných obrazech. Kurátoři vyhledali jména Afričanů a Asiatů v dílech Moneta, Maneta nebo Picassa. Slavné obrazy pak pojmenovali jejich jmény.

Rozsáhlá výstava Černí modelé: od Géricaulta po Matisse (Le modèle noir de Géricault à Matisse) otevírá v Muzeu Orsay v úterý 26. března. Připomíná a zvýrazňuje osoby jiných ras na obrazech slavných malířů. Hlavně těch, kteří se řadili k impresionismu. Výstava se věnuje době od roku 1848 (kdy Francie zakázala otroctví) do roku 1950. Kurátoři zdánlivě normální tematické výstavy se ale rozhodli pro netradiční krok.  

Obraz Olympia od Édouarda Maneta zobrazuje nahou ženu Victorinu Muenetovou, která často stávala Manetovi modelem. Známý akt byl ale pro účel výstavy přejmenován na Laure. Proč? Laure je totiž jméno africké služebné, která na obrazu stojí hned vedle nahého modelu. A tak je to na výstavě s každým obrazem - bylo jim odejmuto původní jméno a nahrazeno jménem postavy jiné barvy pleti, která na něm vystupuje. V některých případech museli kurátoři dlouho pátrat, aby zjistili totožnost namalované osoby. Jindy to bylo mnohem jednoduší, jako je případ právě Laure. Ta se objevovala hned na několika Manetových obrazech a její totožnost byla veřejná.

Podle americké vědkyně a kurátorky Denise Morellové výstava poukazuje na to, do jaké míry hráli lidé jiné barvy pleti důležitou úlohu ve vzniku moderního umění v jeho samotné pařížské kolébce. Sami tito aktéři byli ale historií upozadění. Jejich samotná existence byla dlouhou dobu skrytá za rasismem a rasistickými narážkami. Výstava je chce návštěvníkům znovu připomenout.

Výstava v Muzeum Orsay potrvá až do 21. července.

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.