Spisovatelka, která uvažuje skrze krev. To je vítězka Bookera![]() |
„Kvalita knih je extrémně vysoká. Každý z příběhů vyvolal intenzivní diskusi a občas i vášnivé debaty,” uvedla předsedkyně poroty Amanda Foreman pro Guardien. Seznam knih dle jejích slov obsahuje jak historické, tak současné příběhy. Nové i již zavedené autory.
Coetzeeovo jméno rázem přilákalo pozornost všech světových médií. Kromě toho, že Bookerovu cenu získal již dvakrát, a to za Život a doba Michaela K v roce 1983 a Hanebnost v roce 1999, obdržel také Nobelovu cenu za literaturu. Mezi nominanty se nachází také Deborath Levy, jež byla již jednou vybrána mezi finalisty této ceny, a někdejší porotce soutěže A. L. Kennedy. Vedle toho nabízí seznam také čtyři debutové romány.
Bookerova cena udělovaná každoročně britskými novináři, vydavateli a literárními kritiky byla historicky určena pouze pro autory pocházející z Velké Británie, Commonwealthu, Irska a Zimbabwe. Ačkoli se počínaje rokem 2014 objevila obava, že silný americký knižní trh si cenu do budoucna podmaní, prozatím se tak nestalo. V roce 2014 ji získal Australanec Richard Flanagan, v roce 2015 Jamajčan Marlon James.
Síly na britské i americké straně jsou v letošním roce prakticky vyrovnány. Své želízko v ohni má však i Kanada či Jižní Afrika, potažmo Austrálie v osobně zmíněného J. M. Coetzeea.
Paul Beatty (USA) – The Sellout
J.M. Coetzee (Jižní Afrika/Austrálie) – The Schooldays of Jesus
A.L. Kennedy (UK) – Serious Sweet
Deborah Levy (UK) – Hot Milk
Graeme Macrae Burnet (UK) – His Bloody Project
Ian McGuire (UK) – The North Water
David Means (US) – Hystopia
Wyl Menmuir (UK) – The Many
Ottessa Moshfegh (US) – Eileen
Virginia Reeves (US) – Work Like Any Other
Elizabeth Strout (US) – My Name Is Lucy Barton
David Szalay (Kanada-UK) – All That Man Is
Madeleine Thien (Kanada) – Do Not Say We Have Nothing
V polovině září dojde k zúžení seznamu na takzvaný shortlist o šesti titulech. Vítěz bude oznámen 25. října. Spolu s prestižním oceněním obdrží také 50 tisíc liber (1,6 milionu korun).