Čtvrtek 15. dubna 2021svátek má Anastázie 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Producenti: Čeští diváci nacházejí stále větší zálibu v seriálech

Seriál Zločiny Velké Prahy (2021). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seriál Zločiny Velké Prahy (2021). | foto: Česká televize

PRAHA Stále větší oblibu získávají u českých diváků seriály vysílané v televizi i na internetu. Přispěla k tomu zřejmě pandemie nemoci covid-19 spojená s uzavřením lidí doma. Podle odborníků ale také roste kvalita seriálů, pandemie tak vznik nových projektů nezastavila.

Dokazují to data sledovanosti, míra spokojenosti diváků i zahraniční ocenění, kdy třeba český internetový seriál #martyisdead získal mezinárodní cenu Emmy. V tiskové zprávě to dnes uvedla Asociace producentů v audiovizi (APA).

Kdo je čí? Výměna dětí v porodnici propojila dvě zdánlivě nesourodé rodiny.
Seriál Zločiny Velké Prahy (2021).

Obliba seriálů je součástí celosvětového trendu. „Televize a velká studia si konečně uvědomily, že dají-li výjimečným tvůrcům a tématům prostor v televizních sériích, získají z toho všichni – producenti i diváci,“ uvedla zakladatelka festivalu televizních a on-line seriálů Serial Killer Kamila Zlatušková. Festival přiváží do ČR know-how ze západní Evropy a naopak západní Evropě zase představuje to nejlepší z ČR a východní Evropy.

Seriálovou tvorbu nezastavila pandemie ani s ní spojený lockdown. Filmaři byli v Česku mezi prvními, kdo si nastavili pravidla, jak bezpečně pracovat. Již loni v květnu se tak mohly do Česka vrátit zahraniční štáby. Z tuzemských tvůrců tehdy zavedli při natáčení mezi prvními opatření chránící před nákazou koronavirem tvůrci seriálu Kukačky. Příběh o záměně dětí právě odvysílala Česká televize a průměrná sledovanost přes 1,7 milionů diváků několikrát vynesla tento titul na vrchol denní sledovanosti. Natáčení Kukaček trvalo 80 dní, štáb čítal zhruba 60 lidí.

Vloni na jaře se točil a hned v dubnu byl uveden prostřednictvím Youtube také seriál sKORO NA mizině. Komediální seriál z divadelního prostředí o tom, jak se herci a tvůrci vypořádávají s tím, že nemohou dělat, co je živí, má u svého prvního dílu přes 1,8 milionů zhlédnutí. Letos v únoru se na Netflixu objevil jako první český seriál Svět pod hlavou.

Od roku 2018 do března 2021 Česká televize odvysílala 30 premiérových seriálů vlastní tvorby. Nejsledovanější seriály s více než čtyřmi díly jsou podle asociace ty odvysílané v roce 2021 – Zločiny Velké Prahy (v průměru dva miliony diváků 15+), Kukačky (1,7 milionu) a Hlava Medúzy (1,55 mil). Ve skupině komediálních seriálů kraluje MOST! se sledovaností 1,68 milionu diváků, vysoká byla i jeho odložená internetová sledovanost - v rámci sedmi dní po odvysílání 260.000, za 30 dní pak 432 tisíc. 

Televize Prima zaregistrovala u vlastních seriálů z let 2018 až 2020 a 2015 až 2017 růst podílu sledovanosti ve všech strategických cílových skupinách. „Nejvyšší nárůst vidíme v mladší cílové skupině 15-54 let, kde průměrný share mezi těmito roky vzrostl o 1,07 procentního bodu, uvedl Marek Singer, generální ředitel skupiny Prima. Sledovanost narostla i v on-line prostředí, kde například u seriálu Polda mezi roky 2018 a 2020 narostl počet zhlédnutých videí dvojnásobně.

Pro internetovou televizi Mall.tv znamenal uplynulý rok růst z hlediska výroby i sledovanosti. Na první vlnu opatření zareagovala spuštěním série #kulturažije zahrnující 250 živých přenosů. Meziročně zaznamenala nárůst celkového počtu zhlédnutí z 23,8 milionu v roce 2019 na 55 milionů loni, přičemž sledovanost hraných seriálů vzrostla více než čtyřnásobně.

Divácká základna placené televize HBO v ČR a na Slovensku roste bez ohledu na pandemii. Česká produkce se dokáže vyrovnat zahraničním stálicím z pohledu sledovanosti. Příkladem je špionážní seriál Bez vědomí (2019), který měl přibližně dvojnásobnou sledovanost proti jiným titulům uváděným ve stejné době na HBO a HBO GO, jako jsou Euforie, Jeho temné esence, Outsider, Watchmen či Nový papež. Údaje o seriálové tvorbě televize Nova APA nezískala.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt
SOUTĚŽ: Vyhrajte pomůcku, na které se děti naučí bezpečně padat a lézt

Soutěžte o Climbou žebřík – pomůcku, která dětem poskytne bezpečnou možnost rozvíjet pohybové dovednosti a budovat sílu. Jeho výška je pro děti...