Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 9 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Provokatér David Černý vystaví plastový penis i šestimetrovou sochu

David Černý: z chystané výstavy Über ego. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Černý: z chystané výstavy Über ego. | foto: Reprofoto

PRAHA Obří vztyčený prostředníček, který od pondělního rána pluje po Vltavě směrem k Pražskému hradu, patří k dalším kontroverzním akcím, kterými laureát prestižní Chalupeckého ceny David Černý budí pozornost veřejnosti už od 90. let. Nyní na sebe upozornil pár dní před chystanou novou výstavou s názvem Über ego.

Výstava nových děl Davida Černého začne ve čtvrtek v galerii Dvorak sec contemporary a bude zahrnovat celkem 22 uměleckých objektů, které vznikly v letech 2012 a 2013. Konkrétně půjde o 9 portrétních reliéfů známých osobností a další 4 reliéfy vytvořené originální technikou kombinovaného média zalití drobných předmětů do pryskyřice, dále budou k vidění 4 trojrozměrné objekty zalité v transparentním tvaru krychle a 5 sochařských realizací, z toho 2 kinetické.  Součástí výstavy Über ego bude i průhledný objekt ve tvaru penisu naplněný malými autíčky, a také šestimetrová skulptura In Utero, umístěná v blízkosti galerie Dvorak sec contemporary.

ČTĚTE TAKÉ:

Černý se proslavil zejména svými sochami, plastikami a instalacemi, které mají často jasný politický kontext a zároveň se vyznačují vysokou mírou hravosti. Poprvé na sebe upozornil v roce 1990 plastikou Trabantu kráčejícího na čtyřech lidských nohách, která měla pod názvem Quo Vadis symbolizovat hromadný exodus východních Němců přes velvyslanectví západního Německa v Praze v létě a na podzim 1989.

David Černý: z chystané výstavy Über ego.

David Černý: z chystané výstavy Über ego.

Skandál a celonárodní diskusi vyvolal o pár let později dalším politicky motivovaným uměleckým aktem, když 28. dubna 1991 natřel růžovou barvou známý smíchovský tank IS-2 č. 23, památník osvobození Prahy Rudou armádou.

K drobnějším dílům patřila série kitů vypadajících jako dětské plastikové stavebnice, ze kterých je možné složit daný objekt (Ježíš Kristus, Rock Star, Adam, Eve, Artist, Dead Raped Woman). Forma kitů později inspirovala Davida Černého pro výrobu Entropy (2009). Tato obří plastika, kterou Černý vyrobil v době českého předsednictví v budově Rady EU v Bruselu (2009), reprezentuje každý stát EU určitým stereotypem. Tato instalace v podobě skládačky (kitu) je metaforou i oslavou různorodosti států Evropské unie, kterou spojuje její historie, kultura a společně vytvářená politická struktura. Instalace vyvolala značné pobouření veřejnosti.

David Černý: Entropa (2009).

David Černý: Entropa (2009).

Zatím poslední instalací, která vyvolala zájem i na mezinárodním poli, byl London Booster  - londýnský patrový autobus přetvořený do podoby atleta, jenž klikuje za pomoci připevněných paží a vydává zvuky při námaze. Objekt byl instalován během loňských letních olympijských her před Českým domem v Londýně.

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Většina pacientů s covid-19 má mírný průběh nemoci. Ale co to znamená?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Při pravidelné aktualizaci počtu lidí nakažených covidem-19 ze všech stran slyšíme, že většina pacientů má mírný průběh...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!