Pátek 29. května 2020svátek má Maxmilián, Maxim 7 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Poválečný boj o život. Vysoká dívka se tyčí nad většinu současné produkce

Vysoká a zraněná. Viktoria Mirošničenková v hlavní roli filmu mladého tvůrce... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vysoká a zraněná. Viktoria Mirošničenková v hlavní roli filmu mladého tvůrce... | foto: PILOT FILM

PRAHA Mladý ruský tvůrce Kantěmir Balagov (1991) získal za svůj snímek Vysoká dívka na loňském festivalu v Cannes cenu za režii v soutěži Un certain regard. Hrdinkami filmu jsou ženy, které bojovaly v Rudé armádě a po válce se musí vyrovnat se složitým návratem k běžnému životu.

Tím běžným životem je samozřejmě existence v Stalinově Sovětském svazu promořeném tajnou policí, gulagy a strachem, ale zrovna tahle okolnost nemá pro příběh nějak určující význam, i když je v něm zčásti přítomná. Pro Balagova, který se hlásí k inspiraci knihou Světlany Alexijevičové Válka nemá ženskou tvář, je podstatný zejména přechod mezi módem války a míru, přičemž do mírového období si jeho postavy nesou enormní nálož fyzických, duševních a emocionálních zranění.

Do poválečného Leningradu, který se vzpamatovává z následků drastické blokády, nemocnice má plné válečných invalidů a jen s obtížemi zajišťuje svým obyvatelům podmínky k přežití, umístil Balagov příběh bolestně provázaného vztahového čtyřúhelníku. Titulní hrdinka Ilja alias Dylda (které by v českém překladu spíš než Vysoká dívka slušela lehce pejorativní přezdívka Bidlo) je nešťastnice, jež se vymyká normálu svým zjevem i chováním.

Vysoká, netykavá a ostražitá mladá žena trpí po válečném úraze epileptickými záchvaty, kvůli nimž byla už dříve propuštěna z armády. Do Leningradu, kde pracuje jako ošetřovatelka, si z fronty přivezla neduživého synka své přítelkyně Máši a okolí jej považuje za jejího vlastního syna. Těsně před návratem Máši z války chlapec tragicky zemře a Máša, vinou zranění neplodná, požaduje po oddané Ilje, aby jí porodila nové dítě. Vybere pro něj i otce, vedoucího lékaře z nemocnice (který ovšem o roli inseminátora vůbec nestojí). A do intenzivního emocionálního vřídla se vetře ještě mladíček Saša z dobře situované rodiny komunistické „šlechty“, kterému energická Máša učarovala a on se s ní hodlá oženit. Síť bolestných, z velké části patologických vztahů překrývá a dusí to, co by mohlo být základem pro nový život. Cesta k němu je pro obě dívky složitá a možná i marná.

Citlivá a zároveň krutá a místy i sarkastická studie zmrzačených životů se odehrává v působivě vyladěném vizuálním prostředí, kde se důraz na autenticitu dobových prvků snoubí s výraznou barevnou stylizací obrazů. Výsledkem je intenzivní, místy až horečnatý zážitek postapokalyptické atmosféry. Hlavní hrdinka prochází dějem jako živoucí přízrak, zraněná, poznamenaná ztrátou i nenaplněnou touhou a budí soucit i strach zároveň.

Portrét lidí, kteří se po druhé světové válce snaží zapustit nové kořeny do zdevastované půdy, je zčásti modelový, efektně konstruovaný a přizpůsobený dnešním akcentům. To někoho může poněkud rušit, na druhé straně je to legitimní (a možná dokonce ten nejúčinnější) způsob, jak se vztáhnout k historické látce. I díky tomu se Vysoká dívka tyčí nad většinou produkce, kterou lze v současné době zhlédnout v kinech.

Vysoká dívka

Rusko 2019

Režie: Kantěmir Balagov

Premiéra 21. 5.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?