31. března 2017 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Ruthie Fosterová hraje víc než jen Black Sabbath na plechovou kytaru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Ruthie Foster | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ruthie Foster | foto: archiv zpěvačky

Zpěvačka Ruthie Fosterová je sice ze zvyku řazena na bluesovou scénu, ale její záběr je mnohem širší. Není lepšího příkladu než nové album Joy Comes Back.

V souvislosti s Joy Comes Back se mluví hlavně o jedné písni: War Pigs. Ne, není to shoda názvu se slavným hitem raných Black Sabbath. Ruthie Fosterová skutečně vzala tento protometalový protestsong z roku 1970 a upravila jej do neslýchané, ale přitom dokonale sedící podoby.

Prim v ní, samozřejmě kromě zpěvaččina skvělého hlasu, hrají dva nástroje typické pro meziválečné venkovské blues. Totiž celokovová rezofonická kytara (tedy nástroj vyrobený z plechu a s vsazeným rezonátorem, fungujícím de facto na principu zesilujícího reproduktoru) a foukací harmonika. Nejde ale jen o kuriozitu – ta písnička je v této podobě skvělá.

Na paty jí šlape titulní píseň Joy Comes Back. Radostný gospel, ke kterému také vznikl pilotní klip alba, kromě dokonale stylového zpěvu prosvěcuje slidekytara zřejmě největší žijící hvězdy tohoto herního stylu Dereka Truckse.

Bluesové fanoušky jistě potěší i pěkně rozjetý prastarý kousek Richland Woman Blues s houslemi a mandolínou, původně od Mississippi Johna Hurta. Jinak je ale deska stylově velmi členitá. Dobře znějí i některé písničky, hodně blízké soulově obarvenému popu, jako je úvodní What Are You Listening To? nebo Good Sailor.

Bez pár skladeb by se asi posluchač obešel, zejména bez až příliš ucinkané Open Sky, ale je pravda, že Fosterové skvělý zpěv utáhne prakticky všechno.

I když Joy Comes Back kvalitativně nepředčí minulou desku Promise of a Brand New Day, jež zpěvačce vynesla už třetí nominaci na Grammy, pod vysoce nastavenou laťku rozhodně neklesá.

  • 0Diskuse
Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz