Středa 3. března 2021svátek má Kamil 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Já, Mattoni: Předražená nudná ezoterická telenovela

David Švehlík v hlavní roli seriálu Já, Mattoni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy David Švehlík v hlavní roli seriálu Já, Mattoni | foto: ČT - Dagmar Vyhnálková

PRAHA Podzimní vysílací schéma České televize je plné projektů s velkým rozpočtem. Chtě nechtě, člověk z toho musí mít radost, už jenom minimálně proto, že se ukazuje, že ČT se nebojí investovat do domácí originální tvorby. Já, Mattoni, který se na obrazovkách poprvé objeví 2. září v osm hodin večer, je v této vysílací sezóně nejdražší záležitostí. A výsledek? Nic než velké zklamání.

Fakta o seriálu jsou velkolepá: 150 natáčecích dnů a z toho pouze 10 dnů v ateliéru, 3200 komparzistů, 1200 kostýmů, 170 hereckých rolí a 126 natáčecích lokací. Tahle čísla by přitom ještě před pár lety byla jen vlhkým snem českých televizních tvůrců. Taková výprava může směle soutěžit se zahraničními produkcemi, i když věřím, že stála sotva desetinu toho, co by za ni utratili v USA nebo na západ od Aše.

Jedno bylo tedy už dopředu naprosto jisté - na Já, Mattoni se bude krásně koukat. Divák bude jistě obdivně vzdychat při pohledech na interiéry Živnobanky, nebo vily Hlávkovy nadace. Bude si i připadat jako kdyby se opravdu objevil na ulici New Yorku (u když se jedná o ulici v Karlíně).

Skvělí herci, nádherné kulisy... a to je, bohužel, všechno

Režie: Marek Najbrt

Scénář: Petr Zikmund

Kamera: Martin Štěpánek

Hudba: Hynek Schneider

Hrají: David Švehlík, Alois Švehlík, Jáchym Novotný, Josef Abrhám, Ondřej Malý, Vojtěch Dyk, Tatiana Vilhelmová, Taťjana Medvecká, Vladimír Javorský, Jana Plodková, Aňa Geislerová, Zuzana Bydžovská, Zdeněk Piškula, Táňa Pauhofová, Jan Budař, Josef Polášek, Marek Daniel, Martin Myšička, Norbert Lichý, Matěj Hádek, a další.

Paradoxně se ale uprostřed té vší velkoleposti o povaze dané historické éry a hlavně o reálném životě Heinricha Mattoniho nedozvíme skoro nic, což mi přijde u historického dramatu s takovou výpravou víc než škoda.

Na druhou stranu je jasné, že průměrnému divákovi tohle vadit nebude, ba naopak - možná, že díky tomu bude mít Já, Mattoni ještě větší sledovanost. Telenovely mají u nás velkou tradici.

A Já, Mattoni nakonec není nic víc, než telenovela. Na pozadí historických změn (zrušení poddanství, začátek výroby piva v Plzni, atd.) se odehrává příběh Heinricha Mattoniho plný nevěry, zrady, znásilnění, lásky, neopětované lásky, žárlivosti a nadpřirozena (dlouhověká čarodějka, takový Deus ex Machina, který Mattoniho provází celý život a když je nejhůře tak se zjeví a zachrání mu zadek - takže ji vidíme dost často). O tom jak bylo neskutečně náročné vybudovat na svoji dobu obrovský podnik se dozvíme jen díky tomu, že se Mattonimu postupně hroutí rodinný život a taky proto, že utrácí hodně peněz, což se nelíbí jeho ženě.

Konflikt mezi hlavním hrdinou a jeho ženou je totiž hlavní dějovou linkou celého seriálu, tohle víme od začátku a víme i jak dopadne, protože seriál je vyprávěn formou retrospektivy, kdy starý Mattoni vypráví svůj životní příběh. Takže žádné překvapení nás nečeká.

Alois Švehlík v seriálu Já, Mattoni.

Alois Švehlík v seriálu Já, Mattoni.

Alespoň, že herecké výkony jsou naprosto skvěle zvládnuté (až na občasné sklouznutí do moderní mluvy, které nepříjemně zarezonuje v uších), ale od herecké špičky, která se v seriálu objevuje, bych ani nic jiného nečekal a Marek Najbrt je velice zkušený režisér, který si umí na place sjednat pořádek a hercům přesně vysvětlit svůj autorský záměr.

Já, Mattoni je po dlouhých letech první výpravný historický seriál České televize a je na něm vidět, že na něm bylo odvedeno mnoho práce. Co se výpravy a kamery týče, klidně bych jej přirovnal k chudšímu Panství Downtown. Bohužel oproti němu chybí Já, Mattoni silnější scénář, který by lépe reflektoval dobu, ve které se odehrává, a nevyužíval ty nádherné interiéry a exteriéry pouze jako bezduché kulisy. Protože druhá polovina 19. století byla dobou obrovských změň a jako taková by si zasloužila, aby se o ní mluvilo, i když jen v seriálu.

Takhle mě napadá celkové shrnutí seriálu Já, Mattoni - “Ježíši to je krásný, ale přitom taková blbost, a kolik to muselo dát práce!”

Vyšlo na serveru Mediahub.cz

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu
Tip pro rodiče: Židle, která s člověkem vydrží od 9 měsíců až do důchodu

Dvě redaktorky vyzkoušely české rostoucí židličky od WOOD PARTNER. Jsou jedinečné svými ergonomicky tvarovanými opěrkami a sedáky, které podporují...