2. března 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

RECENZE: Stárnoucí hrdina Wolverine odchází jako chlap

Snímek Logan: Wolverine. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Logan: Wolverine. | foto: CinemArt

Jeden velký příběh globální popkultury je u konce. Zasmušilý mutantský fešák Wolverine v hereckém podání Hugha Jackmana se definitivně loučí – a činí tak ve velkém stylu.

James Howlett alias Logan alias Wolverine patří k několika komiksovým postavám, jež obvykle znají i ti, koho jinak svět kreslených superhrdinů nechává celkem chladnými. Člen společenství mutantů X-Men, který se vyznačuje zázračnou schopností regenerace a ostrými vysunovacími „drápy“, si vydobyl širokou popularitu díky filmovým zpracováním, kde jej ztvárňuje australský herec Hugh Jackman. Poprvé se tak stalo v roce 2000, na zasloužený odpočinek má tedy postava i její představitel plný nárok.

Nejmocnější mozek má alzheimera

Snímek Logan: Wolverine zastihuje unaveného hrdinu v nedaleké budoucnosti, kdy se na hranicích mezi Mexikem a USA živí jako řidič limuzíny (ty budou, jak se ukáže, v roce 2029 hodně odolné). Snaží se postarat o devadesátiletého Charlese Xaviera – profesora X (Patrick Stewart), který začíná trpět degenerativním onemocněním svého mocného mozku. To neubližuje jen jemu, pohroma hrozí celému jeho okolí. V této vyčerpávající situaci Logana vyhledá mexická ošetřovatelka, doprovázející zamlklou jedenáctiletou dívku Lauru (Dafne Keenová). Jak se ukáže, Laura má stejné schopnosti jako Logan – to proto, že ji jistá americká firma v tajném mexickém zařízení „vyrobila“ z Loganovy DNA a nyní ji chce spolu s dalšími uprchlými dětmi dostihnout a zničit. Logan chtě nechtě musí přijmout zodpovědnost za svoji dceru a najít v sobě poslední vzryv sil k boji se zlem.

Putování Logana, Laury a Xaviera, kteří se snaží uprchnout smrtícímu komandu, vedenému neúnavným mladíkem Piercem (výborný Boyd Holbrook), je dojemné: není divu, že náhodní pozorovatelé mají za to, že si rodinka vyrazila na dovolenou. Zážitky z jejich cest ovšem nepatří k těm, jež by si chtěl kdokoli zvěčňovat v rodinném albu.

James Mangold natočil temný snímek s téměř hororovými sekvencemi, v němž není mnoho místa pro planý sentiment. Vykreslil budoucí svět, který se od toho současného liší právě tak málo, aby byl o to děsivější. Wolverinův poslední příběh je plný bolesti, smutku a zabíjení – zobrazeného jako děsivá, odporná a vysilující dřina, jež Logana pronásleduje ve snech.

Snímek Logan: Wolverine.
Snímek Logan: Wolverine.

Pravda je tak čtvrtina

Laura, která v mexické „množírně“ nepoznala nic z reálného světa, se teprve učí orientovat v životě. Její dosavadní představy pramení mimo jiné z několika komiksových sešitů X-Menů, z čehož se Logan může vzteknout, protože „pravda je z toho tak čtvrtina“ – tahle hříčka funguje výborně a rozeznívá další nostalgickou strunku. Stejně jako odkazy na western Shane z roku 1953, které vřazují Wolverinův příběh do širšího společenství popkulturních žánrů. Není pak ostuda zamáčknout mužnou slzu, když pod závěrečnými titulky zazní píseň The Man Comes Around v podání Johnnyho Cashe (o němž režisér James Mangold před čtrnácti lety natočil snímek Walk the Line).

Jen na okraj zmiňme, že v českých titulcích je toho chlapáctví snad až moc. Když naštvaný devadesátiletý Xavier počastuje Wolverina nehledanými slovy „fuck off, Logan“, v českém překladu Františka Fuky se dočteme „Logane, ty ču..ku“. Což ani při aktuálním stavu zhrubnutí češtiny pořád ještě není tak docela totéž. Ale v roce 2029, kdo ví.

LOGAN: WOLVERINE

USA, 2017

Režie: James Mangold

Hrají: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Dafne Keenová ad.

Premiéra 2. 3.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?
Příběhy ze života: Které nás chytly za srdce?

Každý den vychází na eMiminu deníčky – vaše zápisky o vztazích, porodech a rodičovství. Letos přibyly i fejetony o životě a erotický příběh na pokračování. Který z deníčků se líbil vám?

Najdete na Lidovky.cz