27. srpna 2012 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rekordmani Red Hot Chili Peppers dnes ovládnou stadion v Edenu

Red Hot Chili Peppers v Praze v roce 2006 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Red Hot Chili Peppers v Praze v roce 2006 | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Red Hot Chili Peppers se řadí mezi nejúspěšnější rocková seskupení historie. Prodali na 60 milionů nosičů po celém světě, získali šest cen Grammy a rekordní počet jejich singlů, celkem 11, se stal jedničkou amerických hitparád.

Americká skupina Red Hot Chili Peppers, která dnes vystoupí srpna na fotbalovém stadionu Synot Tip Arena v Edenu, zahraje v Praze v rámci turné ke své nové desce I'm With You. Album je prvním od té doby, kdy kapelu opustil kytarista John Frusciante. Hudebníka, který hrál se skupinou deset let, nahradil na přelomu let 2009 a 2010 Josh Klinghoffer.

Red Hot Chili Peppers

Kalifornská kapela vznikla počátkem 80. let. Skupina během své kariéry zažila několik personálních změn. Debutovou desku nazvanou Red Hot Chili Peppers vydala v roce 1984. Popularitu kapele počátkem 90. let přineslo zejména album Blood Sugar Sex Magic; komerčně úspěšné byly i následující desky One Hot Minute a Californication.

Kapela na předchozích koncertech svého současného turné z nového alba hrála písně Ethiopia, Factory of Faith, Monarchy of Roses a The Adventures of Rain Dance Maggie.

Do České republiky se Red Hot Chili Peppers vrátí po šesti letech od své poslední návštěvy, poprvé však svoji show představí pod širým nebem. Koncertní techniku dopravuje 11 kamionů.

Lístky budou k dispozici i před koncertem na pokladnách stadionu, který bude otevřen od 17 hodin. Hudební program začne o půl hodiny později. V roli předskokanů zahrají třinecká kapela Charlie Straight a A.A.A.K. z anglického Manchesteru.

"Na téhle kapele jsem vyrůstal a spolužáci z gymplu mi budou určitě hodně závidět," sdělil Jan Cienciala, baskytarista Charlie Straight, kterým vyšlo letos v březnu album Someone With a Slow Heartbeat. A.A.A.K. neboli As Able As Kane je anglický projekt, který vznikl v 80. letech. Jejich tvorbu ovlivnily skupiny Laibach, The Young Gods nebo Front 242. Red Hot Chili Peppers si je vybrali jako předskokany na pěti evropských zastávkách.

ČTK

Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace
Jak naučit děti anglicky? Zkuste to během sportu nebo relaxace

Hledala způsob, jak propojit učení s pohybem a naučit děti jazyk nenásilnou formou. Tereza Dědková založila před 4 lety projekt Little Bubbles, ve kterém spojila tři velké vášně: jógu, angličtinu a práci s dětmi. Jak to funguje a pro koho jsou Bublinky vhodné?