23. července 2011 20:02 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Režisér Kusturica získal cenu na filmové škole

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Bosenský režisér Emir Kusturica  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bosenský režisér Emir Kusturica | foto: ČTK

UHERSKÉ HRADIŠTĚ Asociace českých filmových klubů v sobotu udělila výroční cenu známému bosenskému režisérovi Emiru Kusturicovi. Ocenění převzal na největším nesoutěžním filmovém festivalu v České republice - Letní filmové škole v Uherském Hradišti, která se koná již posedmatřicáté.

Ocenění získal mimo jiné i legendární český režisér a scénárista Otakar Vávra, u kterého Kusturica studoval.

Bosenský režisér získal cenu za významný přínos evropské kinematografii, emancipaci autorské kinematografie zemí bývalé Jugoslávie či za výjimečnou obrazotvornost. "Jeho filmy ovlivnily generace nejen českých diváků," řekla mluvčí festivalu Eva Blažková.

Kusturica je českým divákům znám svými třeskutými balkánskými tragikomediemi a podobenstvími. Za filmy Otec na služební cestě a Underground získal Zlatou palmu na festivalu v Cannes. Od konce osmdesátých let minulého století Kusturica vystupuje také jako kytarista skupiny No Smoking Orchestra, která bude na Letní filmové škole koncertovat.

Cena k jubileu

Vávra, který v únoru oslavil sté narozeniny, dnes získal v Uherském Hradišti zvláštní cenu k životnímu jubileu. Legendární režisér je personifikací překotných dějin československé a české kinematografie. Mezi prvním a posledním režisérským počinem nestora tuzemského filmu uplynulo téměř osm desítek let a jeho podpis nese více než padesátka celovečerních snímků zcela různých žánrů, významu a úrovně.

Režisér Kusturica po boku režiséra Otakara Vávry, který obdržel na letní škole cenu k životnímu jubileu.

Jsou mezi nimi velkolepé historické fresky, intimní romance, úspěšné komedie, tendenční válečné velkofilmy i několik skvostů české kinematografie. Snímky Vávry i jeho učitelské působení na pražské FAMU ovlivnily nespočet diváků a desítky režisérů. Jedním z nich je i Kusturica, který se v Uherském Hradišti setkal se svým učitelem po dlouhých letech.

VYRAŽTE ZA FILMY DO UH. HRADIŠTĚ

Největší nesoutěžní filmový festival v Česku potrvá do 31. července. Jeho centrem je opravené uherskohradišťské kino Hvězda. Návštěvníci přehlídky uvidí více než 400 programových bloků zahrnujících celovečerní i krátké filmy, besedy, přednášky, filmové lekce v podání významných hostů, performance, divadelní představení a koncerty.

Na festival by měli v následujících dnech zavítat mimo jiné thajský režisér Apičatpong Vírasechakul, který loni získal za snímek Strýček Búnmí Zlatou palmu v Cannes, a známý finský režisér Aki Kaurismäki.

Specialitou letošního ročníku přehlídky je sekce připomínající desáté výročí teroristických útoků na Světové obchodní centrum v New Yorku věnovaná hrozbě terorismu. Návštěvníci uvidí i nejrozsáhlejší přehlídku rumunského filmu za posledních 20 let a tvorbu Fera Feniče.

  • 0Diskuse