Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
20. června 2011 17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rittsteinův autobus vyráží na cesty

Rittsteinův autobus se vydává z centra DOX do Drážďan | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rittsteinův autobus se vydává z centra DOX do Drážďan | foto: ČTK

PRAHA OBRAZEM - Desetitunový objekt ve tvaru autobusu od výtvarníka Lukáše Rittsteina se po téměř roce vydává na cestu z Centra současného umění DOX do zahraničních galerií. Ještě dnes by mělo dílo dorazit do drážďanského Albertina, na podzim by se pak měl monumentální objekt vydat i na zámořskou plavbu do Spojených států.

Holešovické centrum DOX bylo vůbec první zastávkou Rittsteinova autobusu. Na terase této galerie byl od loňského podzimu, kam byl instalován u příležitosti předávání Cen Jindřicha Chalupeckého. "Ještě dnes by měl objekt dorazit do Drážďan, kde bude vystaven před budovou muzea umění Albertinum," doplnila Michaela Šilpochová z centra DOX s tím, že i přes drobné technické obtíže, byl přesun desetitunového objektu z venkovní terasy ve druhém patře galerie na silnici poměrně hladký.

Rittsteinův autobus se vydává z centra DOX do Drážďan

Speciálně upravený dálkový autobus, který Rittstein sám označuje jako "antropologický putovní monument", je jedním z mnoha uměleckých děl, ve kterých se autor zabývá konfrontací dvou odlišných kultur.

Střechou a předním sklem autobusu prochází velká ocelová roura. Návštěvníci přesto mohou do objektu nastoupit a usadit se do polstrovaných sedadel.

Rittsteinův autobus se vydává z centra DOX do Drážďan

Jako "pasažéři" potom sledují filmový záznam ze svatby z donucení na Nové Guiney. "Přestože výhled ze sedadel je velkolepý, řízení je cestujícím skryto. Smysl a cíl našeho dočasného výletu na planetu Zemi je neznámý," vysvětluje Rittstein.

Terasa galerie DOX prázdná nezůstala. "Už nyní jsou na ní čtyři menší objekty od dalšího českého sochaře Aleše Veselého. Jeho třináctitunový monumentální objekt bude vystaven ve dvoře," doplnila Šilpochová. Expozice nese název Trvání a setrvání a potrvá do konce září.

ČTK
Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Osudové jídlo: genetická odolnost je důležitější než trendy ve stravování

MUDr. Josef Jonáš je lékař působící v některých oblastech alternativní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Bílé jedy, maso a pšenice. Potraviny, které jsou součástí našeho běžného jídelníčku, procházejí revolucí. Během...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...