7. července 2018 19:33 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Robert Pattinson převzal cenu prezidenta festivalu ve Varech

Robert Pattinson převzal cenu prezidenta festivalu ve Varech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robert Pattinson převzal cenu prezidenta festivalu ve Varech. | foto:  Dan Materna, MAFRA

KARLOVY VARY Cenu prezidenta karlovarského festivalu dostal britský herec Robert Pattinson. V sobotu mu ji na závěrečném ceremoniálu festivalu předal Jiří Bartoška. Pattinson je známý především z upírské filmové ságy Stmívání, cenu ale dostal za „výraznou spolupráci na zásadních snímcích současných režisérských veličin autorského filmu“.

Pattinson zaujal i režisérské legendy jako Davida Cronenberga (film Cosmopolis) nebo Wernera Herzoga (Královna pouště). Dvaatřicetiletý Pattinson se narodil v Londýně, kde také jako teenager začal s herectvím v Barnes Theater Company. Kromě postavy upíra Edwarda Cullena ze ságy Twilight má za sebou například snímky Nezapomeň na mě nebo Voda pro slony. Na festivalu dnes představil futuristický western Rover z roku 2014, kde si Pattinson zahrál po boku Guye Pearce.

Robert Pattison na slavnostním udílení cen.

Robert Pattison na slavnostním udílení cen.

Podle kritiků Pattinson zatím největší dojem udělal loni s krimi Dobrý časy, v níž ztvárnil hlavní roli a která byla uvedena v Cannes. Vypráví o bratrech, kteří se neúspěšně pokusili vyloupit banku, pomalejší z nich skončil v cele a Pattinsonův hrdina pro něj musí sehnat peníze na kauci - během jediné noci a za každou cenu. Někteří recenzenti o filmu s nadsázkou psali jako o gangsterském Rain Manovi.

Další známou rolí Roberta Pattinsona je postava studenta Cedrika Diggoryho ve snímku Harry Potter a Ohnivý pohár.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ BEZ VÍKENDŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 27 000 Kč