28. srpna 2018 19:58 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rusko jej vězní, přesto může získat Nobelovu cenu za mír. Walesa navrhl ocenit filmaře Sencova

Režisér Oleg Sencov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Oleg Sencov | foto: TwitterReprofoto

Varšava Bývalý polský prezident Lech Walesa navrhl ukrajinského filmového režiséra Oleha Sencova vězněného v Rusku na Nobelovu cenu za mír. Tu sám Walesa ještě jako předseda protikomunistického hnutí Solidarita obdržel v roce 1983, a tím i získal právo navrhovat kandidáty na její udělení.

„Sencov v posledním slovu (před moskevským soudem) prosil ruský národ, aby se naučil nebát se. Je to skvělý příklad obdivuhodného postoje na podporu bratrství mezi národy,“ uvedl Walesa podle listu Gazeta Wyborcza. „Víra v demokracii, pokojné metody, chybějící nenávist, činy na podporu bratrství mezi národy a sebeobětování pro blaho jiných, nespravedlivě postižených jsou rysy hodné nejvyššího uznání ve svobodném světě,“ zdůraznil.

Walesa současně vyzval k propuštění Sencova. Ten 107. den drží hladovku, kterou se domáhá propuštění 64 dalších Ukrajinců - podle jeho slov politických vězňů - z ruských věznic. Úřady nicméně tento měsíc odmítly žádosti o omilostnění Sencova, zaslané jeho matkou a také krymským pravoslavným arcibiskupem Klimentem.

K propuštění Sencova již Rusko vyzvala řada zemí včetně USA, Francie i celé EU. K výzvě se připojilo i české ministerstvo zahraničí. Silnou podporu má režisér také mezi filmaři. Dopisem do Kremlu se za něj opakovaně zasazovali režiséři Pedro Almodóvar, Wim Wenders, Agnieszka Hollandová, Krzysztof Zanussi, Aki Kaurismäki nebo Andrzej Wajda a také herecké hvězdy jako Johnny Depp nebo Meryl Streepová.

Kritika anexe Krymu Sencova v srpnu 2015 odsoudil moskevský soud na 20 let za to, že se na jaře 2014 se svým společníkem pokusil na ukrajinském poloostrově podpálit kancelář vládní strany Jednotné Rusko. Režisér obvinění z terorismu odmítl jako vykonstruovaná.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz