Úterý 20. října 2020svátek má Vendelín 13 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Smrtihlav i Perníková chaloupka. Ostravské divadlo hraje v Praze

Z inscenace Smrtihlav. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z inscenace Smrtihlav. | foto: Ostrava v Praze

PRAHA Dva zcela protikladné žánry přinese nedělní program divadelní přehlídky Ostrava v Praze. Odpoledne nabídne v Divadle Komedie černou komedii Slož mě něžně irského dramatika a herce Billyho Rocheho, večer pak bude na Nové scéně Národního divadla pokračovat strhujícím dramatem uznávaného německého autora Martina Walsera Smrtihlav.

V inscenaci Smrtihlav pod režijním vedením Petera Gábora v roli zdánlivě netečného teenagera Rudy, jehož vztah k otci po odhalení jeho nacistické minulosti kolísá mezi zatracením a pochopením, exceluje velký talent českého divadla Igor Orozovič.

Nedělní program láká i rodiče s dětmi, a to na Perníkovou chaloupku v poetickém zpracování českého básníka Václava Renče, kterou zahraje ostravské Divadlo loutek 20. října odpoledne hned dvakrát ve smíchovském Švandově divadle.

Přehlídky začala v sobotu, kdy ji otevřela vysoce ceněná inscenace Gogolových Hráčů. 30. října ji pak uzavře hra jiného ruského velikána Puškinův Evžen Oněgin, se kterým se na prknech Divadla Komedie představí soubor Divadla Petra Bezruče pod taktovkou Jana Mikuláška. Stá repríza nejoblíbenější inscenace Bezručovců z roku 2008 tak zároveň uvede režisérovu pražskou retrospektivu, jež posléze pod názvem Mikuláškovy patálie proběhne na několika dalších scénách.

Z inscenace Slož mě něžně

Z inscenace Slož mě něžně

Divadelní přehlídka Ostrava v Praze, kterou pořádá statutární město Ostrava, se koná od 19. do 30. října a představí vybraných inscenací v nastudování Komorní scény Aréna, Národního divadla moravskoslezského, Divadla loutek a Divadla Petra Bezruče s bonusem jednoho filmového večera.

Ostravu v Praze zpestří i zajímavé projekty nedivadelního charakteru: 22. října se k divadelní přehlídce připojí Komorní kino Evald s filmovým večerem s dominující projekcí filmu debutantů Lukáše Melníka a Marcela Škrkoně Isabel, který ostravské prostředí pojal jako místo, kde se mohou odehrávat horrorové příběhy a v němž se objeví i řada význačných ostravských osobností včetně Norberta Lichého nebo Jarka Nohavici.

Podrobné informace k přehlídce naleznete na www.ostravavpraze.eu.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...