29. září 2010 16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Snímek Občanský průkaz zavede diváky do let nejtužší normalizace

Scénárista Petr Jarchovský a režisér Ondřej Trojan (vlevo) pózují 29. září v Praze po novinářské projekci jejich nového filmu Občanský průkaz.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Scénárista Petr Jarchovský a režisér Ondřej Trojan (vlevo) pózují 29. září v Praze po novinářské projekci jejich nového filmu Občanský průkaz. | foto: ČTK

PRAHA Do období nejtužší normalizace a deziluze po násilném ukončení Pražského jara zavede diváky děj nového filmu režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz. S čtveřicí hlavních hrdinů si připomenou, jaké bylo dospívání v socialistickém marasmu v polovině 70. let plném udavačství a pokrytectví. Do českých kin film vstupuje 21. října.

Předlohou komediálního dramatu je scénář Petra Jarchovského podle knihy Petra Šabacha. Popsal v ní, jak tvrdě komunistický režim v sedmdesátých letech stíhal ty, kteří se odmítli přizpůsobit."Do snímku se promítá osobní zkušenost Petra Šabacha, který prožíval pubertu v šedesátých letech, Petra Jarchovského, jenž jí prožíval na začátku osmdesátých let, moje je ze sedmdesátých," řekl na dnešní novinářské předpremiéře Ondřej Trojan.

Herci Martin Myšička a Jiří Macháček (vpravo) pózují 29. září v Praze po novinářské projekci nového filmu režiséra Ondřeje Trojana Občanský průkaz.

Nesnažil se prý ale točit politický film a nevkládal do něj ani své politické názory. "Hlavní hrdinové a jejich rodiny jen mají smůlu, že vyrůstají v době normalizace a nejhlubší deziluze," dodal Trojan.

Příběh filmu Občanský průkaz se odehrává v letech 1973 až 1977. Mapuje klíčové životní období čtveřice mladíků od oficiální dospělosti, to je obdržení občanského průkazu v patnácti letech, až po jejich plnoletost provázanou peripetiemi se získáním modré knížky, díky níž se mohli vyhnout základní vojenské službě.

Čtveřici kamarádů hrají Libor Kovář, Matouš Vrba, Jakub Šárka a Jan Vlček. V rolích dospělých se objeví například Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Jiří Macháček, Kristýna Liška Boková, Jana Šulcová, Magdalena Sidonová, Jaromír Dulava, Oldřich Vlach, Václav Kopta a Juraj Nvota.

Lidovky.cz, ČTK

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.