9. srpna 2019 15:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Snímek Tenkrát v Hollywoodu režiséra Quentina Tarantina ukazuje zákulisí filmového průmyslu

Leonardo DiCaprio jako herec Rick Dalton. Snímek Tenkrát v Hollywoodu (2019).... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Leonardo DiCaprio jako herec Rick Dalton. Snímek Tenkrát v Hollywoodu (2019).... | foto: SPE

HOLLYWOOD Snímek režiséra Quentina Tarantina Tenkrát v Hollywoodu, ve kterém se setkávají herecké hvězdy Leonardo DiCaprio a Brad Pitt, zachycuje atmosféru zákulisí filmové továrny na sny. Nostalgický film ukazuje režisérovu lásku k westernům a konci 60. let v Los Angeles. V retro laděných scénách plných mužů s cigaretami nechybí humor ani násilí. Devátý Tarantinův film uvede distribuční společnost Falcon do českých kin 15. srpna.

Děj, který je svým způsobem „filmem o filmu“, se odehrává v roce 1969. Jeho hlavními hrdiny jsou herec Rick (DiCaprio), snažící se proniknout mezi hollywoodskou elitu, a jeho svérázný kamarád a kaskadér Cliff (Pitt). Snímek nabídne několik zdánlivě nesouvisejících dějových linek, které se protnou podobně jako v Tarantinově nejúspěšnějším snímku Pulp Fiction. „Quentin nenahlíží na určité filmaře jako na ‚béčkové‘ či na jisté žánry jako ‚pokleslé‘. Jeho nejoblíbenější herci pocházejí z doby, v níž se příběh odehrává a které dnes už nikdo nezná,“ uvedl DiCaprio v The Interview People.

Margot Robbieová jako Sharon Tateová. Foto z natáčení snímku Once Upon a Time...
Cliff Booth (Brad Pitt) a Rick Dalton (Leonardo DiCaprio). Foto z natáčení...

„Svým způsobem se tu ohlížíme za tím, co jeho tvorbu ovlivnilo, a na filmy, které se mu líbily, na období, ve kterém vyrůstal a které ho pomáhalo utvářet - jedná s o vyznání lásky klasickému Hollywoodu,“ uvedl producent David Heyman. „Scénář mi přišel velice dojemný. Byl i napínavý, ale ve své podstatě se jedná o velice citlivý příběh o jednom přátelství,“ dodal.

Tarantino do děje významným způsobem zapracoval i brutální vraždu vycházející filmové hvězdy Sharon Tateové, manželky režiséra Romana Polanského, která 9. srpna 1969 otřásla celou Amerikou. Tradičně si však při tom mísením skutečných událostí a fikce pohrává s filmovým divákem.

„Zkoušel jsem několik různých variant příběhu a ve finále jsem dospěl k závěru, že nechci, aby se jednalo o nějaké melodrama. Chtěl jsem, aby se jednalo o tři pozoruhodné dny jejich života v Los Angeles, a zápletka v průběhu těch tří dní postupně graduje, až dosáhne kritického bodu,“ podotkl Tarantino.

Film Tenkrát v Hollywoodu zachycuje mimo jiné soumrak éry hnutí hippies. „Quentin to popisuje jako probuzení ze snu. Naděje mnoha lidí o lásce a míru vzali za své. Konopí najednou začalo plesnivět,“ poznamenal DiCaprio v The Interview People.

Tenkrát v Hollywoodu za první víkend vydělal 40 milionů dolarů. Na festivalu v Cannes jeho projekci doprovodily sedmiminutové ovace vestoje. „Nelze nepodlehnout šílené odvaze Tarantinova umění. Ten film je čiré potěšení, i když končí krutým hororem,“ napsal britský The Guardian.

Americký filmový režisér, scenárista a herec Tarantino začátkem 90. let proslul jako vypravěč drsných filmů plných černého humoru. Mezi jeho nejúspěšnější snímky patří Gauneři, Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Jackie Brownová, Kill Bill, Nespoutaný Django nebo Osm hrozných.

ČTK

Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.