Pátek 17. ledna 2020svátek má Drahoslav -1 °C polojasno Předplatné LN
11. června 2016 11:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Staří mistři, ohnivá show i ukázky letounů. Pražská muzejní noc letos nabídne 80 muzeí a galerií

K nejnavštěvovanějším místům patří Národní technické muzeum na Letné.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy K nejnavštěvovanějším místům patří Národní technické muzeum na Letné. | foto: MAFRA - František Vlček

PRAHA Pražská muzejní noc, jejíž 13. ročník se koná 11. června, letos nabídne 80 muzeí a galerií, které zpřístupní 52 institucí. Přestože významné muzejní budovy, jako je Národní muzeum, jsou kvůli rekonstrukcím uzavřeny, oproti loňsku přibylo šest institucí.

„Jedná se o společenskou událost, která je záležitostí všech věkových skupin,“ řekl ČTK Martin Sekera, zástupce generální ředitele Národního muzea k akci, která každoročně přiláká do metropole tisíce návštěvníků.

Nováčky letošního ročníku jsou Český rozhlas, Galerie Lucerna – Prostor pro současné umění, Galerie Věda a umění AV ČR, Národní památník hrdinů heydrichiády, Slovenský dom v Prahe a Univerzita Karlova v Praze - historické sídlo Karolinum.

Fronta před Palácem Kinských byla opravdu dlouhá.

Návštěvníci musejí počítat s velkou konkurencí: fronta před Palácem Kinských v roce 2014.

Muzejní prostory v rámci Pražské muzejní noci budou otevřeny od 19:00 do 01:00. Vstup je tradičně zdarma s výjimkou objektů národní kulturní památky Vyšehrad, kde bude symbolické vstupné jedna koruna. Zdarma je také městská doprava mezi jednotlivými objekty zajištěná speciálními autobusovými linkami.

Zapojená muzea připravila pro návštěvníky doprovodné akce. Například v Anatomickém muzeu se zájemci naučí základy první pomoci, v hlavní budově Muzea hlavního města Prahy se zase bude sprejovat. Návštěvníci Národního zemědělského muzea se mohou těšit na ohnivou show.

Cestujte s LN
Hledáte tipy na letní výlety v Česku? Nenechte si ujít Léto s LN. Více >

Tradičně se do Pražské muzejní noci zapojují i dvě muzea Vojenského historického ústavu Praha - Letecké muzeum Kbely a Armádní muzeum Žižkov. Kbely krátce po 19:00 nabídnou čtyřnásobný průlet letounů JAS-39 Gripen a další letecké ukázky letounů Aero C-104, Zlín Z-126 Trenér, Beneš-Mráz Be-50 Beta Minor a Let L-200A Morava. Přítomen bude i pilot Václav Vašek, bývalý špičkový pilot MiG-29.

Do Armádního muzea Žižkov je naplánována ukázka střelných zbraní, představena bude i těžká vojenská technika současnosti i minulosti. Automobily a obrněné transportéry budou stát na nádvoří před muzeem. V muzeu se uskuteční prohlídky jednotlivých výstav: V zákopech 1. světové války a V ulicích Protektorátu Böhmen und Mähren.

Klášter sv. Anežky České nabídne kromě stálé expozice Středověkého umění v Čechách a střední Evropě a aktuálních výstav také taneční prformanci souboru Nanohach & Michala Záhory Diptych (k vidění bude ve 21.00 a 23.30 v Kostele sv. Salvátora). Návštěvníky čekají také komentované prohlídky na téma Gotické umění doby Lucemburků.

Pražská muzejní noc nabídne i program pro děti. Mimo jiné v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur na malé návštěvníky čeká Cesta kolem světa plná různých úkolů a hádanek.

„Pražská muzejní noc není pověrčivá a třináctého ročníku se nebojí. Tato výjimečná událost se za dobu svého trvání stala již nedílnou součástí pražského kulturního kalendáře a naučila do muzeí chodit i návštěvníky, kteří by jinak nepřišli,“ podotkl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Další informace se nacházejí na www.prazskamuzejnínoc.cz.

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Až patnáct procent mladých žen trápí záhadná nemoc. Lékaři si s ní nevědí rady

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Syndrom PCOS výrazně komplikuje početí. Problémy s ním trápí stále více Čechů. Některé rodiny pořízení potomka příliš...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!