4. srpna 2017 12:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Startuje multižánrová Beseda u Bigbítu, láká na domácí i světovou alternativu

Anna von Hausswolff | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anna von Hausswolff | foto: Reprofoto

TASOV Progresivní festival Beseda u Bigbítu láká na naši i světovou alternativu. Ze Švédska do Tasova například přijede zpěvačka a multiinstrumentalistka Anna von Hausswolff. Jubilejní 25. ročník multižánrové akce Beseda u Bigbítu, která se uskuteční v pátek a sobotu v Tasově u Veselí nad Moravou, bude opět ve znamení ak tuálních projektů z nezávislé česko-slovenské scény i zajímavých zahraničních hostů.

Ze severu Evropy do Tasova dorazí Anna von Hausswolff. Křehká švédská zpěvačka a multiinstrumentalistka, která kombinuje dronemetalové plochy a postrockové kolébání, zaujala i Michaela Giru, jenž ji pozval jako hosta na turné svých Swans. Ze zámoří se pak na letošní Besedě objeví projekt chicagského hudebníka J. R. Robinsona Wrekmeister Harmonies, oscilující na hraně metalu, klasiky a noisu.

„Anna von Hausswolff patří podle ohlasů i naší osobní zkušenosti k nejzajímavějším evropským koncertním tahákům a v projektu Wrekmeister Harmonies najdeme členy slavných Godspeed You! Black Emperor. V obou případech půjde o mimořádný koncertní zážitek,“ uvedla k zahraničním headlinerům dramaturgyně festivalu Kateřina Janotová.

K-X-P vystřídá Kovadlina

Severskou scénu budou reprezentovat i finští K-X-P s temnou fúzí krautrocku, techna a metalu v kombinaci s magickou vizualitou. „K-X-P jsme viděli loni naživo na slovenské Pohodě, kde se jejich koncert stal jedním z vrcholů festivalu.

Událostí se koncert K-X-P stal nejen pro trenčínské návštěvníky, ale velmi pochvalně o koncertu hovořili také samotní pořadatelé Pohody. Máme velkou radost, že se nám K-X-P povedlo dovézt k nám do Tasova,“ uvádí další z dramaturgů Besedy Pavel Uretšlégr.

Hlavní část programu bude tradičně věnována aktuálním projektům česko-slovenské scény. Nechybí mezi nimi hvězdy tuzemské klubové scény Priessnitz, Midi Lidi nebo slovenská zpěvačka Katarzia. Páteří dvou festivalových dnů ale budou spíše mladé projekty, ve kterých pořadatelé spatřují potenciál. Mezi takové patří kytarovky Role, Acute Dose nebo Flash The Readies nebo v posledních měsících dvě velmi často skloňovaná jména vycházející z pražské HC/punk scény: Tomáš Palucha a Kovadlina.

Protipólem tvrdých kytar v programu je čerstvý držitel cen Apollo a Vinyla elektronický producent Dné, na jehož intimním loňském debutu můžeme slyšet zvuky piana nebo koláže samplů. Elektroniku ve své hudbě využívají také těžce vyslovitelní 1flfsoap nebo v Berlíně usazení Fiordmoss. Se stylově unikátní směsí písničkářství, ambientu a popu přijede slovenské kvarteto Ospalý pohyb.

Nechybí divadlo ani čtení

I v letošním roce bude důležitou součástí programu reprezentativní výběr kapel z Maďarska a Polska. Budou mezi nimi například temní polští elektronici RSS Boys nebo mix psychedelické hudby, lo-fi folku a extrémních hlukových poloh Stara Rzeka.

Bohatý je i doprovodný program festivalu. Autorská čtení oceňované trojice spisovatelů Martina Reinera, Jiřího Hájíčka a Ondřeje Buddeuse doplní projekt Listování herce Lukáše Hejlíka, představení Divadla Napříč, přednášky designérů Adama Štěcha a Romana Šediny, projekt o negativních dopadech módního průmyslu pak v Tasově představí Zuzana Ryšavá.

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz