Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Temná výstava Skin. Kůži drásající démoni a smutkem trpící hrdinové

Pod zem. Plátno Measuring the Roots Alexandera Tineie. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pod zem. Plátno Measuring the Roots Alexandera Tineie. | foto: DSC

PRAHA Privátní pražská galerie DSC poprvé připravila výstavu, kde se snaží propojit české a mezinárodní umění středoevropského prostoru. Setkali se zde Čech, Slovák a Rumun. Temnou výstavu tří malířů s názvem Skin (Kůže) připravil arbitr dekadence Otto M. Urban.

Vedle už legendárního Josefa Bolfa se představuje slovenský malíř Martin Gerboc – na české scéně známý – a Moldavan žijící v Budapešti Alexander Tinei. Kromě tematického spojení dost depresivních příběhů vystavených obrazů existuje i logika pozvání právě Alexandera Tineie. Je totiž zastupován pařížskou galerií Dukan, mezi jejíž umělce patří i Josef Bolf a další autor pražské galerie DSC Jakub Matuška.

Zatrne i cynikům

Příběh drásající kůži, skutečná poranění, tetování, viditelné žíly – to vše divák v malbách nachází a nenechávají ho rozhodně v klidu. Josef Bolf v nové sérii sice září barvami a geometrickými útvary, ale stále je v nich přítomen prvek vyprázdněnosti, smutku a zmaru, stále jsou jeho plátna zabydlena nešťastnými postavičkami bloudícími na hraně snu.

Bolfova malba se zaplňuje mnoha technikami a detaily, které z příběhu vytvářejí celý narativní labyrint, který lze zkoumat mnoho hodin. Je otázkou, kam tvorba Bolfa ještě zavede a která období s odstupem času budou nejzajímavější.

Martin Gerboc svými obrazy splňuje to, co o něm bylo už mnohokrát řečeno. Kolážovité výjevy jeho stříkané a ruční malby s výkřiky v různých jazycích vzbuzujími opravdu velmi silné emoce i v člověku, který je značně cynický. Gerboc ostatně nazval svou monografii Sezona v pekle. Vítejte.

Malíř vyjadřuje svoji potřebu být mimo rámec uměleckých žánrů, mimo estetické kategorie, hledat děsuplný způsob vyjádření, postavit se k tvorbě zodpovědně a s vysokými nároky. Snaží se stále mapovat hloubku lidského podvědomí, protože v každém z nás je přítomna agresivita, zvíře. Jakákoli jednoznačná interpretace je v případě Martina Gerboce dost zavádějící.

Skin. Pohled do výstavy.
Skin. Pohled do výstavy.

Sebevědomé obrazy

Podruhé máme v Praze možnost vidět obrazy Alelexandera Tineie – poprvé se tu představil v sekci Rumunů a Maďarů na Pražském bienále v roce 2009. Jeho obrazy působí jako by pocházely z takzvané lipské školy – figurální, sebevědomé malby s minimalistickými barevnými plochami, reliéfy a přiznaným plátnem, v nichž jsou hybateli příběhu právě konkrétní postavy a jejich činnost.

Tineiovy malby jsou velmi líbivé a kontaktní, teprve při dalším pohledu se vyjevují skryté běsi v nepatrných detailech jako je barevné žilkování rukou či nohou. Tineiova tvorba se v posledních dvaceti letech objevuje na mnoha výstavách po celém světě.

Společným jmenovatelem všech obrazů jsou jejich smutní hrdinové. Nemají důvod cokoli předstírat. Jejich příběhy se odehrávají v době neomezených možností a ztracených ideálů.

Skin

Kurátor: Otto M. Urban

DSC Gallery, Praha, do 31. 5.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé
BIO příkrmy zdarma? Zapojte se do našeho velkého testu s Nestlé

Rozdáváme 50 kusů vanilkové a 50 kusů banánové kaše, spolu se 100 ovocných kapsiček v šesti příchutích. Vyberte si, kterou kaši a kapsičku byste chtěli dostat (od každé kapsičky máme omezený počet kusů, takže vám může přijít i jiná příchuť). K oběma produktům pak musíte do 14 dnů od jejich obdržení napsat recenzi na stránky eMimino.cz. Na podrobnostech se s vámi domluvíme v soukromé zprávě.