20. září 2015 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Umění kimona. Pražská výstava představí japonskou raritu

Motiv z japonského kimona. Z výstavy v Písecké bráně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Motiv z japonského kimona. Z výstavy v Písecké bráně. | foto: Yoshimi Yokoyama

PRAHA Na první pohled vypadají všechna kimona stejně, jenže jsou mezi nimi zásadní rozdíly. Tak jako se Evropa zhlédla v japanismu, tak Japonci obdivovali secesi a přizpůsobili jí i svůj tradiční oděv. 22. září se v Písecké bráně v Praze koná přehlídka avantgardních kimon z 20. let minulého století. Nosily je ženy, kterým se říkalo moga – modern girl. Pro některé bylo právě kimono cestou k osvobození a emancipaci.

Japonka Kumie Holý přijela do Prahy poprvé před čtyřmi lety, když s manželem Petrem navštívili jeho rodinu a přátele. Brzy se skamarádila se svojí krajankou, Yoshimi Yokoyamou, když zjistily, že mají společný koníček. „Kimono je pro mě součást života odmalička, vždycky se mi líbil ten střih i barvy. Bohužel už se spousta mladých Japonek nezajímá o tento tradiční oděv. Myslí si, že je kimono jen na slavnostní příležitosti,

Kumie Holý

Kumie Holý

vnímají ho jako předražený luxus“ vysvětluje Kumie, která pracuje ve specializovaném salónu, kde radí, jak oblékat kimona. Zcela jiný příběh vypráví japonská fotografka Yoshimi, která žije šest let v Praze: „O kimonech jsem vlastně nevěděla skoro nic. Maminka je občas nosila, ale nikdy mi nevysvětlila, proč je právě tenhle oděv pro nás, Japonce, tak důležitý, natož jak se obléká. Až někdy ve dvaceti mě napadlo, že si zkusím kimono, jenže jsem nevěděla, jak na to. Koupila jsem si jedno v second handu, oblékání mi zabralo dvacet minut“vzpomíná fotografka, která s Kumie založila spolek Momi, nazvaný podle vzácné, šarlatové látky na kimona.

Motiv z japonského kimona. Z výstavy v Písecké bráně.
Japonské kimono. Z výstavy v Písecké bráně.

Jejich cílem je představit tradiční japonský oděv jinak, svobodněji, tak jak se o to snažily tzv. moga - moderní dívky. „V letech 1910 – 1925 byla Evropa fascinovaná asijským designem, hlavně z Japonska. A podobně to fungovalo i naopak, řada japonských módních návrhářů hlásalo, že je potřeba uvolnit upnuté kimono a nosit barevné, vzorované látky. Hlavně mladé dívky tento trend zaujal, najednou mohly ukázat, že jsou svobodnější než jejich matky. V 19. století se totiž ženy oblékaly podle přesně stanovených pravidel a nosily spíše nevýrazné barvy“ říká Kumie, která na sobě (na snímku) má kimono z předválečné doby s ornamenty, odkazujícími na florální motivy secese. V období avatngardy však nešlo jen o šaty, ale také o účesy. „Řada dívek si ustřihla dlouhé vlasy, nosily krátký účes s oficnou, tzv. bob. Pro některé otce to bylo natolik pobuřující, že jejich dcera chodí v pestrobarevném kimonu a má krátké vlasy, že ji vyhnali z rodiny“ vysvětluje Yoshimi.

Nyní se v Praze poprvé představí tato revoluční kapitola japonského designu. Spolek Momi pořádá od 22. září třídenní výstavu Písecké bráně v Praze. Pod cihlovou klenbou barokní brány se předvede pět českých modelek v kimonech „Chceme ukázat, že se tohle oblečení dá kombinovat s evropským stylem. Můžete si vzít kabátek od kimona, pod něj rolák, kalhoty a klidně i sportovní boty“ říká Yoshimi a zve na 22. září, program začíná v 19 hodin přehlídkou, následuje přednáška o historii a prodej vintage kimon. Na akci bude také možné zakoupit vintage kimona, kabelky a vějíře.

Výstavá potrvá pouze do 24. září (otevřeno od 10 do 13h.)

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!