12. ledna 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Úspěch českého filmu. Na Miladu se mohou podívat diváci na celém světě

Snímek Milada. Režisér David Mrňka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Milada. Režisér David Mrňka. | foto: Bohemia Motion Pictures

Snímek Milada režiséra Davida Mrnky se 12. ledna dostal jako první české dílo vůbec do celosvětové distribuce společnosti Netflix. Film se tak dostane k více než 100 milionům předplatitelů služby po celém světě.

Koprodukční projekt Milada připravoval režisér David Mrnka devět let. Na scénáři spolupracovalo několik odborných poradců. Příběh o nejznámější české oběti režimu financoval Netflix již od začátku samotné produkce. Snímek byl natočen celý v angličtině, což usnadní šíření pomocí Netflixu. Do české distribuce šel film s dodatečně přidaným českým dabingem.

Snímek Milada. Režisérem filmu je David Mrňka.
Snímek Milada. Režisérem filmu je David Mrňka.

Hlavní roli si zahrála izraelská herečka Ayelet Zurerová. Role Milady Horákové ji změnila pohled na Čechy. „Uvědomila jsme si, že Praha byla jednou z důležitých složek boje proti nacismu, kterému se snadno nepoddala. Ale kvůli příchodu komunismu lidé o tu sílu tak nějak přišli a původně pestrá Praha se stala takovým šedivým městem. Pochopila jsem to z příběhů mnoha lidí, s kterými jsem se seznámila,“ uvedla s tím, že se při práci na filmu Milada také dozvěděla o složitých vztazích mezi bývalým Československem a Izraelem.

Lidovky.cz

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na Lidovky.cz