29. května 2017 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Británii jde do dražby unikátní sbírka kuřáckých obrazů

Reklama na tabákové výrobky ze sbírky Johna Playera. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Reklama na tabákové výrobky ze sbírky Johna Playera. | foto: John Pye Auction House

HORIZON Obrazy zobrazující půvabné ženy v obláčcích tabákového kouře či hrátky roztomilých dětí s cigaretami jdou v Británii do dražby. Více než 120 originálních uměleckých děl je podle serveru BBC News k mání kvůli tomu, že poslední tabáková továrna v Anglii, Horizon v Nottinghamu, zavřela své brány.

Obrazy zobrazující půvabné ženy v obláčcích tabákového kouře či hrátky roztomilých dětí s cigaretami jdou v Británii do dražby. Více než 120 originálních uměleckých děl je podle serveru BBC News k mání kvůli tomu, že poslední tabáková továrna v Anglii, Horizon v Nottinghamu, zavřela své brány.

Artefakty na tabákové téma zdobily pět podlaží tovární budovy, zvané Players podle zakladatele podniku Johna Playera. Budova, postavená v roce 1972 nákladem 14 milionů liber (asi 424 milionů Kč podle současného kurzu), patřila ve své době k nejmodernějším.

Oleje a akvarely zachycující kuřácké požitky vznikaly v dobách, kdy ještě nepanovalo povědomí o rizicích nikotinového zlozvyku. Představovaly jádro reklamních kampaní.

„Před druhou světovou válkou si většina lidí neuvědomovala, že kouření je nebezpečné,“ připomněl Robert Opie, který řídí muzeum značek a reklamy. „Umění kouřit vybrušovaly velké filmové hvězdy. Správně držená cigareta pomohla k vyznění mnoha dramatických scén. V tomto věku nevinnosti se v tabákové reklamě používaly půvabné ženy, sportovci a dokonce děti úplně stejně jako v případech, kdy propagovaly pudink, sušenky či bonbony,“ dodal.

Trevor Palethorpe z aukční síně John Pye uvedl, že „vzácné malby“ viděl jen velmi malý počet lidí a nikdy nebyly veřejně vystaveny. Sbírka zahrnuje eklektický soubor děl, není však k dispozici žádný odhad, pokud jde o jejich hodnotu.

Veřejnost bude mít příležitost prohlédnout si položky v místním hotelu a na kriketovém hřišti, než bude internetová dražba 14. června ukončena.

Firma Imperial Tobacco, která měla tovární haly v nottinghamské čtvrti Radford, na vrcholu své slávy v 30. letech minulého století vyráběla více než milion cigaret denně a zaměstnávala více než 7000 lidí. Celá desetiletí patřila k největším zaměstnavatelům ve městě. Zavřením továrny Horizon loni v březnu přišlo o práci 500 lidí.

Reklama na tabákové výrobky ze sbírky Johna Playera.
Reklama na tabákové výrobky ze sbírky Johna Playera.
ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz