27. března 2019 10:55 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Číně cenzurují Bohemian Rhapsody. Vynechali všechny zmínky o Freddieho sexualitě

Rami Malek jako Freddie Mercury. Snímek Bohemian Rhapsody. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rami Malek jako Freddie Mercury. Snímek Bohemian Rhapsody. | foto: 20TH CENTURY FOX

Peking V Číně se v kinech promítá cenzurovaná verze úspěšného oscarového filmu Bohemian Rhapsody. Informovala o tom agentura AP, podle níž se ale tamním návštěvníkům kin nelíbí, že ze snímku, který je vyprávěním o životě zemřelého frontmana skupiny Queen Freddieho Mercuryho, jsou vynechány zmínky o jeho sexualitě.

Čínské filmové publikum si stěžuje, že scény, v nichž Mercury odhaluje, že „není normální“ a že má AIDS, byly vystřižené nebo náhle ztlumené. Mimo jiné chybí rovněž polibek Mercuryho s jeho dlouholetým partnerem Jimem Huttonem.

Rami Malek ve filmu Bohemian Rhapsody.
Rami Malek se do role vžil. Snímek Bohemian Rhapsody (2018). Režie: Bryan...

Zatímco obsah týkající se osob patřících do menšinových sexuálních skupin (LGBT) je v Číně obecně méně tabu než jiná témata, jež čínské úřady považují za citlivá, vztahy mezi osobami stejného pohlaví jsou v mainstreamových médiích stále prakticky nepřítomné, poznamenala AP.

Když čínský web Mango TV v lednu přímo přenášel udílení cen americké filmové akademie, v titulcích provázejících proslov herce Ramiho Maleka, který ztvárnil Mercuryho, se objevil výraz „zvláštní skupina“, zatímco Malek použil slova „gay“.

Film Bohemian Rhapsody získal při letošním udílení cen americké Akademie filmových umění a věd za rok 2018 nejvíce Oscarů - čtyři. Oceněn byl za herce v hlavní roli, za střih, za zvuk a za zvukové efekty.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!