Úterý 13. dubna 2021svátek má Aleš 5 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Litomyšli si připomínají abstraktní tvorbu malíře Boštíka

Zakřivený prostor - obraz Václava Boštíka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zakřivený prostor - obraz Václava Boštíka | foto: ČTK - Josef Vostárek

LITOMYŠL V pátek začíná v zámecké jízdárně výstava Václav Boštík - Hledání ztraceného ráje. Sestavil ji malířův dlouholetý přítel Jaromír Zemina ke 100. výročí Boštíkova narození.

Expozice představí nejdůležitější díla jedné z nejvýznamnějších osobností českého výtvarného umění druhé poloviny 20. století, mimo jiné ze sbírek Národní galerie či rozvětvené malířovy rodiny. Výstava je součástí cyklu výtvarných výstav Smetanova výtvarná Litomyšl, která doplňuje nabídku pro návštěvníky Mezinárodního operního festivalu Smetanova Litomyšl.

"Hlavní Boštíkův přínos je v tom, že jako první český umělec po druhé světové válce se přiklonil k nefigurativnímu umění, ve světě označovanému jako informel," řekl ČTK organizační ředitel Smetanovy výtvarné Litomyšle Pavel Chalupa.

Boštíkovy abstraktní malby s filozofickým podtextem budou do 6. srpna vystaveny v novém prostoru zrekonstruované zámecké jízdárny. Architekti Petr Hájek, Tomáš Hradečný a Jan Šépka do něj včlenili moderní konstrukci, průsvitnou jantarovou komnatu.

Barevná mlhovina

Boštík se narodil v roce 1913 v Horním Újezdu u Litomyšle. Jeho tvorba nejdřív zaujala Francouze, teprve později se dočkal ocenění v rodné zemi.

Za předchozího režimu nesměl veřejně prezentovat svá díla a v době normalizace se účastnil výstav neoficiálně. Zvrat nastal až po roce 1989, kdy se na veřejnosti opět objevily jeho abstraktní grafiky či typické barevné "mlhoviny".

Malíř, grafik a ilustrátor vytvořil v letech 1955 až 1959 s Jiřím Johnem také unikátní pražský památník obětem holokaustu. Na zdi Pinkasovy synagogy napsali 77.297 jmen nacistických obětí. Později se podílel spolu s Olbramem Zoubkem, Zdeňkem Palcrem a Stanislavem Podhrázským na restaurování renesančních sgrafit na fasádě zámku v Litomyšli. Zemřel v květnu roku 2005 v Praze.

K výstavě také vychází v nakladatelství Arbor vitae ve spolupráci s Regionálním muzeem v Litomyšli kniha Martina Boštíka, Stanislava Vosyky a Jaromíra Zeminy, která akcentuje Boštíkovo dílo ve vztahu ke zdejšímu kraji.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...

ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh
ZE ŽIVOTA: Gábina propojila dospělácký svět s tím dětským. Přečtěte si její příběh

Gábina Hrdina (37 let) je hrdou matkou dvou dětí – Zoe (9 let) a Vincenta (7 let). Mezi její koníčky patří hudba, tanec, zpěv a pozitivní lidé....