5. října 2019 9:20 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

V Národní divadle dostanou herci Ceny Thálie. Šanci má Saša Rašilov či Lucie Trmíková

Zdena Procházková získala cenu Thálie vloni | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zdena Procházková získala cenu Thálie vloni | foto: ČTK

PRAHA Ceny za nejlepší výkony na jevištích českých divadel se budou dnes večer udílet v Národním divadle. Na Ceny Thálie jsou nominovány tři desítky jevištních umělců z divadla, opery, muzikálu a tance. Pořádající Herecká asociace už dříve oznámila, že Thálie za celoživotní výkony dostanou herci Helena Kružíková a Ladislav Mrkvička, operní pěvkyně Gabriela Beňačková, tanečnice Zdenka Kratochvílová a muzikálová a operetní herečka Věra Vlková. Přímý přenos ceremoniálu předávání cen bude na ČT1.

Mezi činoherci jsou nominováni Saša Rašilov, Viktor Dvořák, Lucie Trmíková nebo Pavla Gajdošíková. Každá ze čtyř tradičních kategorií má po třech mužských a třech ženských nominantech. Mezi operními pěvci jsou ve finále Kateřina Kněžíková nebo Jiří Sulženko, v kategorii muzikál a opereta jsou mezi nominovanými Jan Cina a Vojtěch Dyk.

V nové kategorii alternativní a loutkové divadlo je nominováno pět umělců bez rozdělení na mužské a ženské interprety, jsou jimi Miřenka Čechová, Milan Hajn, Miloslav König, Martin Pechlát a Lucie Trmíková, která tak je nominována dvakrát.

Ceny se nově budou udílet ne za výkony v uplynulém kalendářním roce, ale za výkony v uplynulé divadelní sezoně. Ceny Thálie udílí Herecká asociace od roku 1993 za nejlepší divadelní herecké výkony. Ocenění je pojmenováno po múze komedie Thálii. Udílejí se v kategorii činohra, opera, opereta, muzikál nebo jiný hudebně dramatický žánr a balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...