15. září 2017 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Věčně opilý vědátor a jeho naivní vnuk. Fenomén Rick a Morty míří do Česka

Animovaný seriál Rick and Morty. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Animovaný seriál Rick and Morty. | foto: Adult Swim

Animovaný sitcom z produkce televizní sítě Adult Swim si od svého uvedení v roce 2013 vybudoval status kultu. Sází na propracované postavy a poněkud drsnější humor. Seriál donutil společnost McDonald změnit stálou nabídku produktů. První díl v české premiéře uvede 15. září Prima Comedy Central ve 21:30.

Rick Sanchez, modrovlasý a věčně opilý neruda, je zároveň i nejchytřejším mužem celého známého vesmíru (a také všech alternativních realit). K tomu patří i to, že je velmi plodným vynálezcem. K jeho smůle je ale nucen žít v malém domě na americkém předměstí, kde bydlí jeho dcera Beth se svým manželem Jerrym. Ti mají líbánky dávno za sebou a pohromadě je drží snad jen péče o jejich děti - pubertální Summer a malého, lehce přihlouplého Mortyho. Právě v Mortym Rick najde toho správného parťáka pro všechna divoká a akční dobrodružství napříč galaxiemi. Problém je, že Morty je do nich zatažen často i proti své vlastní vůli. Při jejich cestách není nouze o momenty prodchnuté emocemi i boje o život.


To se jednou potkali Justin Roiland (Čas na dobrodružství, Krampus) a Dan Harmon (Zpátky do školy) a dali hlavy dohromady. Oba chtěli vytvořit komediální a animovaný seriál se zaměřením na dospělé publikum. Svou společnou věc nalezli zálibu ve filmové sérii Návrat do budoucnosti. Ta také posloužila jako prvotní zdroj inspirace - Rick je vymodelován podle excentrického vynálezce Emmetta Browna a z Martyho McFlye se stal Morty.

Seriál se hned po svém uvedení stál hitem. Na českém recenzním serveru ČSFD má 93% (údaje k 15. září) a je desátým nejoblíbenějším seriálem. Na serveru Rotten Tomatoes má dokonce plných 100%. Rick a Morty se letos přehoupli do své třetí série. V neděli 10. září měl premiéru sedmý díl. Diváci na něm stále oceňují hlavně svérázný a originální humor.

Srandu si mimo seriál umí z lidí udělat i jeho tvůrci. První epizodu třetí série vypustili na veřejnost bez předchozího ohlášení 1. dubna. Trvalo to dlouhou dobu, než fanoušci na internetu pochopili, že nejde 

Jerry nemůže uvěřit tomu, koho si jeho matka našla jako milence. Seriál Rick a...
Na nostalgické vzpomínání je čas vždy. Seriál Rick a Morty.

o žádný apríl. Právě tato epizoda, nazvaná The Rickshank Redemption, přišla s tím, že životním cílem Ricka je získat sečuánskou omáčku. Tu nabízela společnost McDonald po omezenou dobu v roce 1996 jako promo k filmu Mulan. Po ohlasu, jaký epizoda měla, se McDonald rozhodl omáčku zařadit zpět a tentokrát rovnou do stálé nabídky.

Českou premiéru bude mít seriál 15. září ve 21:30 na Prima Comedy Central. Už teď se ale v diskuzích pod upoutávkami objevují obavy z dabingu, který je o hodně jiný, než americký originál.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz