18. května 2011 11:55 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vladimír Merta dnes slaví s mnoha hosty

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Vladimír Merta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Merta | foto: Pavel ŠtollReprofoto

PRAHA Velkým koncertem v pražském Paláci Akropolis dnes oslaví písničkář Vladimír Merta své pětašedesátiny. Renesanční osobnosti, která se během let dotýká historické hudby i rocku, filmového dokumentu i esejů, přijde popřát mnoho muzikantských kolegů. Jsou mezi nimi Vladimír Mišík s ETC..., Jiří Stivín, Vlastimil Třešňák s kapelou, Jaroslav Olin Nejezchleba, Václav Veselý, Jan Hrubý, Ondřej Konrád a Jana Lewitová.

Merta na koncertě zároveň pokřtí nové studiové album – tedy nahrávku, na kterou jeho publikum léta čekalo. Titul Ponorná řeka s ním natočili členové Mišíkových ETC…

Merta se tu vrátil k rockovému zvuku, jaký pěstoval se skupinou Dobrá úroda v osmdesátých letech. S "mišíkovci" pojí Mertu už po desetiletí setkávání při jam sessionech v příležitostném uskupení Čundrgrunt. Dalšími hráči na albu jsou Jan Hrubý a Václav Veselý, ženské vokální party nazpívala Sára Mertová.

Generace Šafránu

Od šedesátých do osmdesátých let napsal Vladimír Merta stovky songů, které z něj učinily legendu, jednoho z vrcholných představitelů české písně. S Třešňákem a Hutkou patřil k jádru sdružení Šafrán, v osmdesátých letech byl jedním ze skutečně mála autorů, kteří na festivalu Porta uplatnili svobodu slova.

Vladimír Merta přefocuje pomalovanou krabici Vlastimila Třešnáka pro svou knihu o generaci Šafrán.

Vladimír Merta přefocuje pomalovanou krabici Vlastimila Třešňáka pro svou knihu o generaci Šafránu. Stejná krabice ve stejné žižkovské ulici se objevila na jeho albu Šafrán v roce 1977.

Po roce 1989 Merta neopustil autorskou tvorbu a rozšířil své aktivity (viz historická a nadstylová alba se zpěvačkou Janou Lewitovou), je však už nenápadnější figurou než v letech svého kultu. Dlouhodobé produkční aktivity vydavatelství a nakladatelství Galén, soustředěné na generaci Šafránu, pomohly nyní na svět jeho teprve čtvrtému autorskému studiovému albu. Dnešní koncert začíná v 19.30 hodin.


  • 1Diskuse