4. června 2013 18:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Výběr ředitele Národní galerie se má rozšířit o další kandidáty

Pověřený ředitel NG Vít Vlnas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pověřený ředitel NG Vít Vlnas | foto: Archiv MAFRA - Ondřej Němec

PRAHA Členové skupiny odborníků, která má navrhnout ministerstvu kultury kandidáta na ředitele Národní galerie v Praze, nechce vybírat jen ze dvou uchazečů z minulých výběrových řízení.

Skupina se sejde znovu za týden a navrhne ještě jména dalších odborníků, řekla po úterním zasedání členka grémia, ředitelka Společnosti Jindřicha Chalupeckého Lenka Lindaurová. Neúspěšnými kandidáty z výběrových řízení z let 2010 a 2011 jsou historik umění Jiří Fajt a bývalý ředitel Moravské galerie v Brně Marek Pokorný.

Ministerstvo mělo představu, že členové grémia vyberou na místo po odvolaném Vladimíru Röselovi jednoho z nich, odborníci ale v úterý řekli, že chtějí navrhnout ještě další kandidáty. Rádi by také formulovali otázky týkající se funkce ředitele Národní galerie, na něž by případní kandidáti měli grémiu odpovědět. Ministerstvo podle Lindaurové také dnes potvrdilo, že nechce nového ředitele Národní galerie vybírat prostřednictvím otevřeného výběrového řízení, přestože po něm volají zástupci řady oborových uskupení. Fajta a Pokorného vrací do hry údajně proto, že již konkurzem prošli, ministerstvo tedy zná jejich koncepce.

Zaměstnanci by rádi Vlnase

Pravděpodobně se také bude zvažovat jméno ředitele Sbírky starého umění NG Víta Vlnase, který je po odvolání Rösela pověřen řízením celé galerie; za něj se staví její zaměstnanci.

Vlnas se na výzvu ministerstva hlásil do konkurzu v roce 2010, kdy se hledal nástupce dlouholetého ředitele NG Milana Knížáka. K účasti na výběrovém řízení v roce 2010 vyzvalo ministerstvo kultury i Fajta a Pokorného. V témže roce výběrová komise doporučila tehdejšímu ministrovi Václavu Riedlbauchovi jmenovat právě Fajta. Riedlbauch se ale rozhodl před blížícími se parlamentními volbami nejmenovat nikoho a přenechat rozhodnutí svému nástupci. Tím byl Jiří Besser, který vypsal nový konkurz a vedle Fajta a Pokorného se do něj přihlásil i ekonom Rösel, jehož k 1. červnu 2011 Besser šéfem NG jmenoval. "Domnívali se, že koncepce Rösela jako ekonoma je nejlepší, což si dnes už pravděpodobně nemyslí," uvedla v úterý Lindaurová.

Favoritem je Fajt?

Ministerstvo tedy nyní zvažuje renomovaného historika umění Fajta a Pokorného, který má dlouholeté zkušenosti s vedením galerie, jež je příspěvkovou organizací ministerstva stejně jako Národní galerie.

S Jiřím Fajtem podle informací ČTK již neoficiálně jednali někteří poslanci za TOP 09, veřejně se pro něj opakovaně vyslovuje členka grémia Meda Mládková. Zda by ale pro něj hlasovala většina odborníků, není zřejmé.

ČTK

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.