27. března 2017 10:47 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vyučená chemička z Ostravy s nezaměnitelným hlasem. Největší hity Věry Špinarové

Zpěvačka Věra Špinarová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zpěvačka Věra Špinarová | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Zpěvačka Věra Špinarová zemřela v neděli v pražské nemocnici v Motole. Svou hudební kariéru nastartovala už v patnácti letech a hudbou žila až do své smrti. Připomeňme si Věru Špinarovou několika jejími největšími hity.

Věra Špinarová za svůj život nahrála celých třináct alb. Její nejznámější písně jsou stále slyšet z éteru českých rádií. Poslechněme si některé z nich.

Věra Špinarová při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009.
Věra Špinarová při vystoupení na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009.


Jednoho dne se vrátíš

Patrně nejznámějším skladbou zpěvačky je píseň, kterou pro western Tenkrát na Západě (1968) složil skladatel Ennio Morricone. Skladba Jednoho dne se vrátíš vznikla roku 1976 a je zazpívána s hlasovým rejstříkem, který by Věře Špinarové mohl kdekdo závidět.

Fernando

Píseň Fernando je cover verzí stejnojmenné písně kapely Abba. Skladba vznikla ve stejný rok, co švédský originál, a dobyla české diskotéky.


Já mám ráda boogie

Tuto píseň, u které se nedá vydržet stát v klidu, nazpívala Věra špinarová v roce 1978. Jde o cover verzi Yes Sir, I Can Boogie od dívčí kapely Baccara.

Píseň svou mi tenkrát hrál

Jiří Zmožek, autor skladby, vzpomíná: „Tehdy taky začala moje spolupráce s Věrou Špinarovou. Měla výbornou kapelu a okolo sebe tým, který šéfoval Ivo Pavlík. Ten uměl pro Věru vybrat silnou, melodickou písničku.“


Bíla Jawa 250

Nekorunovaná motoristická hymna a hitovka z alba Meteor lásky.

Valentino

Píseň o herci Rudolphu Valentinovi, který byl vyhlášeným fešákem své doby. Píseň nazpívala Věra Špinarová v roce 1978.

Raketou na Mars

Coververze úvodní písně z kultovního italského filmu Jestli se rozzlobíme, budeme zlí. Co by na to řekli Bud Spencer a Terence Hill?

Být srdcem na tvých víčkách

Oblíbený duet Věry špinarové se Zdeňkem Mannem je coververzí písně Una paloma blanca hudebníka George Bakera.

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz