2. července 2018 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Z tohohle domu neutečeš! Oscarový Gary Oldman si zahrál vraždící počítač

Julia (Maika Monroeová) ještě netuší, co ji čeká. Snímek Tau (2018). Režie:... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Julia (Maika Monroeová) ještě netuší, co ji čeká. Snímek Tau (2018). Režie:... | foto: NETFLIX

LOS ANGELES Dívka proti počítači. Zábavní gigant Netlix vypustil sci-fi thriller Tau neočekávaně a prakticky bez jakékoliv mediální kampaně. To i přesto, že do projektu sehnal Garyho Oldmana, jednoho z nejžádanějších herců současnosti. Snímek měl televizní premiéru 29. června.

Julia (Maika Monroeová) se probudí v domě, který nezná. Zjistí, že ji zajal šílený vědátor (Ed Skrein) jako testovací subjekt pro svůj nový vynález. Dům ovládá vědcem vytvořená umělá inteligence nazvaná TAU. Tu namluvil herec Gary Oldman. Tau má lehkou slabost pro trápení a vraždění lidí. Julia musí zapojit všechny svoje síly, aby z tohoto hypermoderního vězení vyvázla s holým životem. Šesti testovacím subjektům před ní se to ale nepovedlo a jejich těla bez života teď tvoří „výzdobu“ děsivého stavení.

Julia (Maika Monroeová) je pokusným morčetem šíleného doktora. Snímek Tau...
Julia (Maika Monroeová) je nesporně okouzlující. Snímek Tau (2018). Režie:...

Zajímavý je přístup Netflixu k samotnému filmu - společnost ho vypustila do své videotéky téměř bez předchozího ohlášení a jakékoliv reklamy (kromě jednoho traileru). Přitom jen samotné jméno Garyho Oldmana by dozajisté prodávalo. Britský herec je známým jménem filmového průmyslu a za roli Winstona Churchilla v historickém dramatu Nejtemnější hodina (2017) i čerstvým držitelem Oscara. 

Do režisérského křesla usedl Američan Federico D’Alessandro. Ačkoliv je Tau jeho režisérská prvotina, tak se D’Alessandro dříve prosadil v Hollywoodu jako umělecký rozkreslovač scén (storyboard artist). Spolupracoval například na Avengers, Thorovi nebo snímku Já, legenda. Scénář napsala Noga Landauová, jedna z autorů seriálu V zajetí kouzel.

Najdete na Lidovky.cz