Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Začalo natáčení šestého dílu ‚Básníků‘. Bude poslední, říká režisér Klein

Miroslava Šafránková a Pavel Kříž ve filmu Jak svět přichází o básníky (1982). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslava Šafránková a Pavel Kříž ve filmu Jak svět přichází o básníky (1982). | foto: Reprofoto

Legendární filmoví „Básníci“ scenáristy Ladislava Pecháčka a režiséra Dušana Kleina se vracejí. Dnes se ozvala první klapka v pořadí už šestého dílu této oblíbené komediální série, který se v kinech objeví 14. dubna 2016 pod názvem Jak básníci čekají na zázrak.

„Natáčet se bude celkem 28 dní v lokacích Prahy, Litoměřic, Kladna a Mělníka,“ oznámila Jana Šafářová z distribuční společnosti Bioscop.

V hlavních rolích se opět objeví Pavel Kříž, David Matásek, Tereza Brodská a Lukáš Vaculík. „V epizodních rolích zůstanou dobře známí herci z minulých dílů - Pavel Zedníček, Miroslav Táborský, Josef Somr, Eva Jeníčková, František Ringo Čech a Markéta Hrubešová, které doplní další známí herci,“ dodala Šafářová.

Hudbu k novince složí Jaroslav Uhlíř, výtvarníkem bude Adolf Born a producentem Miloslav Šmídmajer ze společnosti Bio Illusion.

Pavel Kříž a David Matásek v komedii Jak básníci přicházejí o iluze (1984).

Pavel Kříž a David Matásek v komedii Jak básníci přicházejí o iluze (1984).

První díl úspěšné série nazvaný Jak svět přichází o básníky přišel do kin v roce 1982. Na něj navázaly snímky Jak básníci přicházejí o iluze (1984), Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993) a konečně Jak básníci neztrácejí naději (2003). Celkem je v kinech zhlédlo téměř šest milionů diváků. Poslední díl skončil narozením syna hlavního hrdiny doktora Šafránka. Tomu by dnes mělo být tak kolem dvanácti a na plátně se rovněž objeví. „Je chytrý po tátovi, umí zpívat po mamince, která ale už nežije. Zůstávají tatínek s klukem a musejí se vzájemně o sebe starat,“ nastínil Klein příběh filmu na letošním festivalu filmů pro děti ve Zlíně. I tam hledal kluka, který je milý, sympatický, a zároveň ne odpudivý tím, „jak je strašně chytrý“.

„Hlavní podmínka je schopnost improvizace, schopnost upřímnosti, prostě talent. Musí být hloubavý, chytrý, talentovaný a zároveň schopný svůj talent uplatnit,“ doplnil režisér.

Film Jak básníci čekají na zázrak by měl básnickou sérii uzavřít. „Už se bojím říct nikdy další, protože jsem to vždycky porušil. Ale dali jsme tomu podtitul Konec legendy,“ naznačil Klein.

Šestasedmdesátiletý režisér a scenárista Dušan Klein debutoval v celovečerní tvorbě v roce 1964 kriminálním psychologickým dramatem Místenka bez návratu. Popularitu i uznání si získal také snímkem o osudech pacientů protialkoholní léčebny Dobří holubi se vracejí (1988) či filmy Vážení přátelé, ano (1989), Andělské oči (1994) nebo Konto separato (1996).

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí
Velké testování s Dr. Oetker! Rozdáváme 250 pudingů různých příchutí

Kdo by neznal pudingy v prášku od Dr. Oetker, který je s láskou vyrábí už od roku 1923. Nyní má padesátka z vás možnost vyzkoušet pět různých...