9. srpna 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zavolejte Daenerys na soukromý mobil. Hackeři při vydírání HBO přitvrdili

Emilia Clarkeová jako královna Daenerys v seriálu Hra o trůny. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Emilia Clarkeová jako královna Daenerys v seriálu Hra o trůny. | foto: HBO

Minulý týden se neznámá hackerská skupina vloupala na servery americké televize HBO. Vypustila dosud nezveřejněný díl HBO a za zbytek dat požadovala výkupné. Televize odmítla a hackeři na to teď odpověděli silnějším kalibrem - zveřejnili některá osobní data herců včetně jejich telefonních čísel.

Na konci července zaútočila dosud neznámá hackerská skupina na servery americké televize HBO. Skupina se dušovala tím, že se jim ze serverů HBO podařilo postahovat zhruba 1,5 terabytů dat, z toho mnoho nevydaných dílů různých seriálů (kromě Hry o trůny třeba seriálu Hráči nebo Pokoj 104) a řadu rozepsaných či hotových scénářů. Richardu Pleplerovi, výkonnému řediteli televize HBO, přišlo pětiminutové video s požadavky. Neznámý člověk, představující se jako pan Smith, požaduje zaplacení vysoké finanční částky do tří dnů, nebo hrozní zveřejněním materiálů. Podle informací měl Smith chtít okolo 6 milionů dolarů v internetové kryptoměně Bitcoin. Vedení televize zaplatit odmítlo.

Sedmá řada seriálu Hra o trůny: Sansa Stark (Sophie Turnerová).
Sedmá řada seriálu Hra o trůny: královna Cersei (Lenna Headyová) a bankéř Tycho...


Na odmítavou odpověď se hackeři rozhodli použít silný kalibr. Skupina včera vypustila složku o velikosti tři a půl gigabytu. Ta obsahovala mimo jiného řadu informací o vnitřním uspořádaní HBO, hesla administrátorů, návrhy scénáře na pět dílů Hry o trůny a také podstatnou část emailové komunikace ředitele Pleplera s různými subjekty. Mnoho ze zahrnutých dokumentů je označeno jako důvěrné (confidental). Jeden ze zmiňovaných dokumentů obsahuje také čísla mobilních telefonů velké části herců.

Minulý týden unikla na internet den před premiérou epizoda Kořist války. Ta ale nebyla součástí hackerského lupu, ale chybou indického distributora seriálu, společnosti Star India. Epizoda navíc byla v tak špatné obrazové kvalitě, že si spousta fanoušků radši počkala na oficiální vydání.

Najdete na Lidovky.cz