6. listopadu 2017 19:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ze žáru revoluce do mexického hrobu. Rusové natočili výpravný seriál o Trockém

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Konstantin Chabenskij jako Lev Davidovič Trockij. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Konstantin Chabenskij jako Lev Davidovič Trockij. | foto: Channel One Russia

Vysokorozpočtový osmidílný seriál nazvaný Trocký (Tроцкий) bude hranou biografií slavného revolucionáře. Premiéru bude mít v pondělí 6. listopadu večer v rámci stého výročí bolševické revoluce. Roli Trockého ztvárnil herec Konstantin Chabenskij, který se prosadil i v Hollywoodu.

Seriál má na svědomí státem ovládaný První televizní kanál (Первый канал). Vysoký rozpočet je vidět třeba už jen na ohromném, opancéřovaném vlaku, který je vidět v traileru a ve kterém  Lev Davidovič Trockij tak rád jezdil.

Trockij je kontroverzní postavou ruské historie. Tak ho i seriál líčí - na jedné straně jde o geniálního řečníka, který je schopný strhnout masy na svou stranu. Na druhou stranu se v seriálu Trockij neostýchá vytasit zbraň na neozbrojeného či hovořit o rasové očistě plameny. Hned v prvním díle má Trockij nařídit zastřelení jednoho z každých deseti můžu vojenského regimentu, který utekl z boje. „Když jsme pracovali na scénáři k seriálu, přečetl jsem si o Trockém tolik nepříjemných informací, že jsem se poté musel jít vysprchovat,“ řekl o práci Alexandr Čekalo, producent seriálu.

Zajímavé je i zaměření na revolucionářův osobní život. Podle informací deníku The Independent, který měl možnost nahlédnout do části scénáře, se hodně rozebírá jeho fascinace učením Sigmunda Freuda a z toho plynoucím nespoutaným sexuálním životem. To v Rusku, kde nedávné kontroverze vyvolal svými sexuálním scénami třeba film Matilda, není úplně běžné.

Lva Trockého hraje Konstantin Chabenskij. Diskutabilně nejslavnější ruský herec se prosadil i v amerických filmech jako je Wanted nebo Jeden musí z kola ven. V roce 2012 vyhrál cenu pro Lidového umělce Ruské federace.

  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz