6. června 2016 18:24 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zemřel Peter Shaffer, autor scénáře k Formanovu Amadeovi

Miloš FORMAN, Peter SHAFFER | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš FORMAN, Peter SHAFFER | foto: ČTK

Ve věku 90 let zemřel anglický dramatik Peter Shaffer. Oznámil to dnes podle agentury AP jeho agent. Shafferovou nejznámější hrou byl patrně Amadeus zachycující žárlivý vztah skladatele Salieriho k Mozartovi. Hru Shaffer později přepracoval ve scénář ke stejnojmennému oscarovému filmu, jenž natočil Miloš Forman.

Celkem tento dramatik vytvořil dvacítku ceněných divadelních her různých žánrů, z nichž některé byly zfilmovány. Kromě Amadea to byl ještě například Equus s Richardem Burtonem. V divadelní hře Equus z roku 1973 o psychiatrovi, který se pokouší léčit mladého muže posedlého koňmi, se v roce 2007 poprvé na divadelních prknech představitel Daniel Radcliffe, známý z filmové série o Harrym Potterovi.

V roce 1987 byl Shafferovi udělen Řád britského impéria, v roce 2001 byl povýšen do šlechtického stavu a o šest let později uveden do americké divadelní síně slávy. Za svůj scénář k Amadeovi získal v roce 1985 Oscara.

„Peter Shaffer byl jedním z nejlepších dramatiků naší generace... Hry, které po sobě zanechal, budou trvalým dědictvím,“ řekl britskému deníku The Guardian ředitel Národního divadla v Londýně Rufus Norris.

Hra Amadeus se aktuálně hraje v pražském Divadle na Vinohradech či v brněnské Huse na provázku.

Peter Shaffer se narodil v roce 1926 v Liverpoolu do bohaté židovské rodiny, o pět minut později než jeho dvojče Anthony, také spisovatel. Vystudoval historii v Cambridgi a potom se dlouho hledal. Za druhé světové války pracoval jako horník v dolech, knihovník, literární kritik či prodával v knihkupectví. Na počátku 50. let spolu s bratrem napsali tři nevalné detektivky pod pseudonymem Peter Anthony.

Jeho první hra Slaná země z 1954 se dočkala i televizní verze ve vysílání BBC. Potom se Shaffer přestěhoval do New Yorku, kde záhy prorazil Cvičením pro pět prstů (1958).

Poslední Shafferova hra s názvem Dar Gorgony měla premiéru v Londýně v prosinci 1992. Shaffer zemřel během návštěvy rodiny a přátel v Irsku po vážné nemoci.

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...