Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
24. května 2015 20:17, aktualizováno  21:08 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Zlatá palma pro režiséra Audiarda. Festival v Cannes ovládl film Dheepan

Festival v Cannes ovládl režisérJacques Audiard. Jeho film Dheepan získal... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Festival v Cannes ovládl režisérJacques Audiard. Jeho film Dheepan získal... | foto: Reuters

CANNES  Zlatou palmu, hlavní ocenění pro nejlepší film, v neděli na mezinárodním filmovém festivalu v Cannes získal snímek o srílanském přistěhovalci Dheepan od francouzského režiséra Jacquese Audiarda. Udílením cen v sobotu vyvrcholil 68. ročník prestižního festivalu.

O přidělení ocenění společenskokritickému dramatu o srílanském přistěhovalci rozhodla v Cannes porota v čele s americkou filmařskou dvojicí, bratry Joelem a Ethanem Coenovými. Vybírala ze 17 soutěžních snímků, z nichž žádný nebyl jednoznačným favoritem.

„Jsem velmi dojatý. Dostat cenu od bratří Coenů je něčím výjimečným,“ řekl při přejímání Zlaté palmy režisér, který už v roce 2009 v Cannes získal Velkou cenu poroty.

Útěk do Francie

Hlavním hrdinou vítězného filmu je tamilský bojovník Dheepan, který pod cizí identitou uprchne před občanskou válkou i s jednou ženou a její dcerou, které vydává za svou manželku a dceru. Útěk do Francie nepřinese vysněnou svobodu a klid. Ocitne se v sociálně vyloučené lokalitě na předměstí Paříže uprostřed války mezi znesvářenými drogovými gangy.

Druhé nejvýznamnější ocenění, Velkou cenu, obdrželo maďarské drama z vyhlazovacího tábora v Osvětimi Saul fia (Saulův syn) režiséra László Nemese. Cenu poroty pak dostalo sci-fi The Lobster řeckého režiséra Jorgose Lanthimose.

Cenu za nejlepší režii obdržel tchajwanský filmař Chou Siao-sien, který se na francouzské riviéře uvedl středověkým dramatem Nie yin niang (Vražedkyně).

Actor Vincent Lindon získal na festivalu v Cannes ocenění za nejlepší mužskou...
Cenu za nejlepší ženský výkon v Cannes získala herečka Emmanuelle Bercotová.

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si z francouzského letosviska odveze francouzský herec Vincent Lindon, který se zaskvěl v roli nezaměstnaného dělníka ve filmu režiséra Stéphanea Brizého La Loi du Marché (Zákon trhu).

„Je to poprvé v životě, co jsem vyhrál cenu,“ konstatoval Lindon v děkovné řeči. „Tuto cenu věnuji všem lidem, kteří nemohou žít, jak by si zasloužili a kteří jsou poněkud opomenutými občany,“ řekl herec.

Ocenění pro nejlepší herečku letos získaly hned dvě ženy, Američanka Rooney Maraová z lesbické romance Carol a Emmanuelle Bercotová za výkon v romantickém dramatu Mon roi (Můj král).

Loni na canneském festivalu Zlatou palmu vyhrál turecký film Zimní spánek režiséra Nuriho Bilgeho Ceylana.

 

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.