20. února 2016 20:36 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Letošního 66. Zlatého medvěda si z Berlinale odnesl italský film Fuocoammare

Režisér Gianfranco Rosi se Zlatým medvědem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Režisér Gianfranco Rosi se Zlatým medvědem. | foto: ČTK

BERLÍN Hlavní cenu na letošním berlínském mezinárodním filmovém festivalu Berlinale - Zlatého medvěda - získal italský snímek Fuocoammare (Požár na moři), který přináší neobvyklý pohled na současnou uprchlickou krizi.

Hned dvě ceny získal během závěrečného večera tuniský snímek Inhebbek Hedi, který má Stříbrného medvěda pro nejlepšího herce a cenu za nejlepší filmový debut. V soutěži o nejlepší prvotinu porazil český snímek Já, Olga Hepnarová.

Prezidentka poroty, herečka Meryl Streepová a ředitel festivalu Dieter Kosslick.

Prezidentka poroty, herečka Meryl Streepová a ředitel festivalu Dieter Kosslick.

„Letošní rok byl plný rozmanitých filmů. Ale ohromila nás mimořádná velikost jednoho filmu, který spojuje politické stanovisko s uměním. To je srdce Berlinale, o to tady jde,“ řekla při předávání Zlatého medvěda předsedkyně festivalové poroty Meryl Streepová.

„Tento film chce stát před našima očima, a také bude, aby ukázal naše činy a naše nasazení. Je to důležitý film,“ uvedla o snímku, který se věnuje italskému ostrovu Lampedusa, kam připlouvají uprchlíci přes Středozemní moře. Snímek se soustřeďuje na obyčejný život obyvatel ostrova, který sleduje pohledem malého chlapce.

Samuele Pucillo ve filmu Fuocoammare: Požár na moři

Samuele Pucillo ve filmu Oheň na moři.

Velkou cenu poroty, která je považována za druhé místo mezi oceněnými filmy, si z Berlína odváží francouzsko-bosenský snímek Mort a Sarajevo (Smrt v Sarajevu).

Francouzská kinematografie zabodovala také se Stříbrným medvědem za nejlepší režii, kterého dostal film L’avenir (Co přijde) režisérky Miy Hansenové-Loveové. Hlavní roli ve filmu o středoškolské profesorce filozofie, která musí čelit nenadálé životní změně, si zahrála známá francouzská herečka Isabelle Huppertová.

Isabelle Huppert ve filmu Začít znovu.

Isabelle Huppert

Stříbrného medvěda pro nejlepší herečku získala Trine Dyrholmová za svůj výkon v dánském dramatu Kollektivet (Komuna). Nejlepším hercem zvolila porota Madžída Mastúra za jeho roli ve filmu Inhebbek Hedi. Stříbrného medvěda za nejlepší scénář získal polský snímek Zjednoczone stany milości (Sjednocené státy lásky) a ocenění za kameru čínský film Čchang Ťiang Tchu (Boční proud).

Režisérka Mia Hansen-Love získala Stříbrného medvěda za režii svého snímku...

Režisérka Mia Hansen-Love získala Stříbrného medvěda za režii svého snímku L'avenir.

Režisér Danis Tanovič získal Velkou cenu poroty za svůj film Smrt v Sarajevu.

Režisér Danis Tanovič získal Velkou cenu poroty za svůj film Smrt v Sarajevu.

Stříbrného medvěda si z Berlína odváží také nejdelší film, který se kdy v hlavní soutěži promítal. Osmihodinové dílo Hele Sa Hiwagang Hapis (Ukolébavka pro smutné tajemství) získalo cenu pro snímek, který otevírá nové filmové perspektivy.

Česko byla na festivalu zastoupeno třemi snímky, z nich žádný se neúčastnil hlavní soutěže. Film Petra Václava Nikdy nejsme sami, který byl uveden v sekci Forum, získal cenu diváckou cenu čtenářů deníku Tagesspiegel.

Režisér Gianfranco Rosi se Zlatým medvědem.
Prezidentka poroty, herečka Meryl Streepová a ředitel festivalu Dieter Kosslick.
ČTK, hepHedvika Petrželková

JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky
JAKO Z INSTAGRAMU: Stáhněte si zdarma milníkové kartičky

Znáte milníkové kartičky? Jsou to obrázky s textem, který označuje nějaký milník vašeho děťátka. eMimino si jich pro vás připravilo celou sadu k vytištění. Pojďte se na ně podívat.

Najdete na Lidovky.cz