21. dubna 2011 13:32 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Znalec Toyen: ukradená Severní krajina je pravá

Obraz Severní krajina od malířky Toyen | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Severní krajina od malířky Toyen | foto: Reprofoto

PRAHA Odcizený obraz malířky Toyen Severní krajina, který zajistila policie, je pravý a nejde v žádném případě o falzifikát. U benešovského okresního soudu to dnes uvedl přední znalec díla Toyen Karel Srp, který je autorem monografie o slavné malířce, v níž je ukradený obraz zachycen.

Žalobkyně viní posledního držitele díla Josefa Běhunčíka a dva prostředníky Pavla Filipa a Patrika Šimona, kteří měli zajistit prodej obrazu, z pokusu o legalizaci výnosů z trestné činnosti. Původním majitelům údajně nabízeli 1,8 milionu korun za vymazání z registru kradených děl. Hodnota obrazu je přitom podle soudu minimálně pět milionů korun. Obvinění, jimž hrozí až osmileté vězení, vinu odmítají.

Razítko, štítek i celý koncept díla sedí

Šéfkurátora Galerie hlavního města Prahy Srpa si policie pozvala, když zjišťovala, zda je zabavený obraz pravý. Podle experta všechny indicie pravosti, mimo jiné razítko a štítek na zadní straně obrazu, ale i celý koncept díla, souhlasily a nebylo pochyb o tom, že má před sebou originál.

"Nezaváhal jsem ani vteřinu. Je to moje profesionální zkušenost. Viděl jsem už tolik obrazů Toyen, pravých i falešných, že mám takovou profesionální zkušenost," uvedl. Podle Srpa je obraz po všem, co prodělal, ve velmi dobrém stavu.

Repliky dělala i sama Toyen

Falešné dílo Toyen, jakési menší provedení odcizeného obrazu, viděl například ve výloze galerie v pražské Revoluční ulici. Všiml si ho prý z tramvaje, vystoupil a na první pohled mu bylo údajně jasné, že nejde o originál. Dovnitř proto ani nešel.

Šimon přitom už dříve poukázal na možnost, že obraz, který zajistila policie, a dílo odcizené původním majitelům nemusejí být totožné. Tvrdí, že Toyen si v 30. letech pořizovala repliky hotových děl, a v případu tedy mohou figurovat dva obrazy. Srp ale prý neví nic o tom, že by Toyen dělala repliky děl ve stejné velikosti, stejnou technikou a pod stejným názvem. "Nemohu to vyloučit. Ale nikdy jsem podobný případ neviděl," uvedl.

Ještě chybí posudek z hledika kunsthistorie a fyzikálně-technických analýz

Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová, namalovala obraz v roce 1931. Patřil rodině Mlady Filípkové, které byl v roce 1992 ukraden. Obraz se po krádeži dostal přes překupníky až ke galeristovi Josefu Antošovi, který ho prodal za 3,5 milionu korun Běhunčíkovi. Ten prý později požádal svého známého Filipa, aby na něj za provizi sehnal kupce. Filip do věci zaangažoval sběratele a obchodníka s uměním Šimona, jenž údajně plánoval, že obraz zakoupí do své sbírky. Známý ho ale upozornil na to, že obraz byl ukraden Filípkové.

Srp dnes mimo jiné obvinil rodinu Filípkové, že mu v minulosti posílala podivné e-maily, v nichž se ho údajně pokoušela navádět, jak má vypovídat na policii. "Přišlo mi, jako by mě chtěli ovlivnit, ale nevím proč," dodal. Obsahu údajně příliš nerozuměl, byla to prý "diskuse o ničem".

Soudkyně Ivana Doubková dnes líčení odročila na neurčito. Další dokazování chce odložit do doby, než bude zadán a vypracován znalecký posudek z hlediska kunsthistorie a fyzikálně-technických analýz.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR OBSLUHY VÝROBNÍCH STROJŮ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč