Sobota 27. července 2024, svátek má Věroslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

MACHALICKÁ: Jak dobře ukrást Toyen

Názory

  11:13
Kauza s ukradeným obrazem malířky Toyen Severní krajina dospěla do konce. Pro okradené, kteří tuto anabázi prožívali prakticky třicet let, snad i trochu šťastného, i když tato klasifikace není úplně vhodná.

Obraz Severní krajina od malířky Toyen foto: Reprofoto

V kauze kradeného obrazu Severní krajina od Toyen padly dvouleté podmínky

Jednu z postižených znám a byla jsem očitým svědkem bezmoci, kterou policie a soudy několikrát přiživily. Je pochopitelné, že poté, co se jim obraz vrátil, už ho nechtěli mít v majetku a rozhodli se pro prodej. A nabídli ho státu, který opět selhal, neměl na tento krásný obraz peníze, což je směšné ve srovnání s tím, jaké sumy požírají jiné resorty, třeba doprava nebo obrana. Takže dílo zakoupil soukromý majitel a veřejnost obraz uvidí v kutnohorské GASK.

Stát a jeho orgány se v této kauze vůbec vyznamenávaly, a i když nakonec první zloděj sedět šel, partička šejdířů, jež se snažila obraz zašantročit, vyvázla jen s podmínkami.

Obraz, který byl v majetku rodiny Filípkových šedesát let, ukradl mladík ze sousedství v roce 1992. Rodina krádež okamžitě ohlásila, a i když byl zloděj záhy identifikován, policie ho nedokázala dopadnout a obraz se dostal na Slovensko, kde na pár let zmizel.

Vynořil se u galeristy Antoše a ten obraz prodal v roce 1996 bývalému lampasákovi Josefu Běhunčíkovi. Tehdy se okradení dozvěděli, že obraz je na světě a že se s ním obchoduje, což opět oznámili na policii. Posléze se toto oznámení ani nenašlo a policie popřela, že by s prodávajícím galeristou mluvila. Běhunčík pak mohl tvrdit, že netušil, že jde o kradené dílo, a to i přesto, že dokumentace k obrazu byla plná výmyslů a postrádala základní údaje.

Znalec Toyen: ukradená Severní krajina je pravá

Zlatý hřeb ovšem přišel až nakonec, asi za deset let se na rodinu Filípkových obrátili sběratel a absolvent dějin umění Patrik Šimon a sochař Pavel Filip s nehorázným návrhem. Sdělili, že chtějí obraz koupit, a žádali, aby se majitelka Mlada Filípková vzdala práv k němu, za což jí nabídli dva miliony korun (sic!).

Filípkovi informovali policii a předstírali, že o nabídce uvažují. Obraz už byl zanesený v databázi Interpolu jako ukradené dílo, a tak policie u nich v bytě nainstalovala odposlechy a nahrávala telefonáty. Tak zjistila, kdo je majitelem díla, a požádala ho o něj. Z odposlechů mimo jiné vyšlo najevo, že povedená partička by se nezastavila ani před fyzickým násilím.

Ale to ještě nebyl konec, soudní tahanice trvaly dalších dvanáct let a obraz byl v soudní úschově. Běhunčík totiž podal žalobu na určení vlastnictví a tvrdil, že obraz nabyl v dobré víře a že si ho koupí vydržel. Případ skončil u Nejvyššího soudu, jenž zamítl dovolání Šimona a Filipa, soud o vydání obrazu pak Mlada Filípková vyhrála.

Je to neskutečný případ, skvělá vizitka pro policii a justici. A pak Patrik Šimon na kameru klidně řekne, že jedna nespravedlnost nahradila druhou, inu drzost podvodníků je neotřesitelná, zvlášť když vidí, že se jim až tolik stát nemůže.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!