Neděle 28. dubna 2024, svátek má Vlastislav
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Kyperský šok zasáhl Evropu: Peníze v bankách jsou nejisté

Aktualizováno. Zdanění depozit, které je podmínkou záchranného balíčku, může vyvolat paniku i za hranicemi ostrova.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
PM
Ruské peníze
Ruský vlastenec a národovec doma nespoří, ale zase se mu nechce daleko. Kypr byl ideální, i pro rusky myslící češstvo. Ještě nedávno k dovolené na Kypru byl gratis velký televizor, nějaká bezcelní zóna a na lodi potom nebylo ani hnutí. Mezi tím kůzlata. Orient je blízko a tak dynamika graduje. Opatření si zvolili sami a legitimně, Evropa by to tak nedělala, jsou soft verze. Asi sami kypřané vědí, co třeba, obchod dělají o pár tisíc let déle, než my. Pořád jsou tam nesklízené pozemky, kdyby někdo nuzoval, inu další patro postaví později, ale načaté ho mají. Island to zvládl, nejsou horší.  To naše sociální vlády by šli jinak, podobně jako ve starých zlatých časech po kterých truchlíme, nejprve by informovali známé soudruhy a přátele, jak si to ulít včas, potom by ukázali lidu, kdo tady má moc. A tu moc mají, Zeman první tajemník strany i předseda vlády hravě.Naštěstí již G.Washington nás poučil, jak se i vládě netolerovatelné  bránit, protože svoboda včetně lidské důstojnosti jsou zajištěné i hmotnými věcmi.
0 0
možnosti
K

Křivan

18. 3. 2013 21:35
Díky panu Žižkovi je ČP opět
Díky panu Žižkovi je ČP po dlouhé době opět o krok  před ostatními.
0 0
možnosti
RS

Roman Sláma

18. 3. 2013 21:27
Island.
Někdo tu zmínil případ Islandu. To je správná cesta, neboť  budou-li se neustále sanovat dluhy bank z veřejných peněz (ale i dluhy jedněch států z peněz těch ostatních), pak se fenomén morálního hazardu nikdy nepotlačí. Nechat je všechny pěkně zkrachovat... Padni komu padni. Teprve potom si budou akcionáři řádně hlídat svoje bankéře a manažery. Teprve potom si budou občané více hlídat svoje vlády. A žití na dluh přestane být standartem.Vždyť některé státní dluhy jsou prakticky nesplatitelné. Pokud je budou chtít vlády nějak seriozně umořovat, budou muset radikálně snížit výdaje. Nato bude eskalovat nezaměstnost atd. Prudce poklesne životní úroveň a odtud je jen krůček k občanským nepokojům. Takže politici budou radši zadlužování neustále zvyšovat (popř. i snižovat, avšak nepatrně, spíš na oko) a odpovědnost tlačit až na další generace. Do nějaké mlhavé budoucnosti... Je to začarovaný kruh, který si žádá radikální kroky. Od všech.Island je dobrý příklad. 
0 0
možnosti
JK
Myslím, že fungování bank nechápete
1. Kypr není Island. V zemi s vlastní měnou, navíc relativně izolovanou, máte jiné možnosti než v jedné části měnové unie. Ani tak nebylo islandské řešení optimální, a už vůbec ne lehké pro běžné občany, kteří s obrovským růstem bankovnictví, které nakonec obhospodařovalo mnohonásobně více prostředků, než byl HDP Islandu, měli společného "jen" to, že volili politiky, kteří jim slibovali něco, čemu řadoví voliči nerozuměli. Přesto je ale volili.  Problémem Islandu nebylo, že islandští občané žili na dluh, ale že islandské banky slibovaly ZAHRANIČNÍM vkladatelům výnosy, které nemohly splnit, a při tom nalákaly těch investorů tolik, že celá islandská ekonomika stačila pokrýt jen nepatrný zlomek napáchaných škod na investorech.2. Myslím, že nechápete, jak funguje bankovnictví (a už vůbec ne roli bankovnictví v ekonomice). Aby někdo mohl žít na dluh - což odsuzujete a neúměrné žití na dluh, do kterého se vyspělý svět na úrovni jednotlivců, podniků i vlád v souhrnu dostal, si odsouzení zaslouží, musí někdo jiný spořit.  A ne doma v matraci, ale v nějaké instituci, která jeho peníze dál pouští do oběhu. Kyperské řešení i váš návrh na krach všech bank netrestá dlužníky. Nejkrutěji trestá střadatele - ty, kteří svým chováním dělali (obvykle nevědomě) vše pro to, aby systém vydržel déle, a na druhém místě všechny občany, kteří žijí ze svého, ale nadoraz  (ani neuspoří, ani si nepůjčují). Ti se o pád systému nezasloužili, ale zaplatí ho ze svých daní. V další řadě pak trestá ty, kdo žijí ze sociálního systému - aniž by třeba byli vyžírkové: důchodce, kteří státu celý život platili sociální pojištění, nemocné, kteří si řádně předpláceli případnou léčbu, ale najednou na ni stát nemá peníze, invalidy a další. Až v poslední řadě trestá i vyžírky a dlužníky. Ve chvíli, kdy zkrachuje bankovnictví, najednou chybí penězovody ve společnosti. Podniky - ani ty nejspušnější - nemají za co nakoupit materiál a zaplatit zaměstnance (o vklady přišly a úvěry nedostanou) a pokuk peníze mají v matraci, musí je převážet v kufrech, protože platební styk ustal. nemají jak inkasovat ze zahraničí za zboží, které už dříve vyvezli atd.  Jakmile domácnosti utratí, co měly v hotovosti doma, nemají za co nakupovat, obchod vázne, i kdyby ještě měl nějaké zboží na skladě. Jakmile je vyprodá, může znovu nakupovat jen od domácích dodavatelů a jen tak, že platby vozí v kufrech... Taková ekonomika se sice po čase zvedne, ale trvá to spíše roky než měsíce a jsou to hodně tvrdé roky.Tohle není optimální řešení. Optimální řešení známo je - systémových bankovních krizí už svět zažil velmi mnoho -  ale politici EU se evidentně rozhodli jít nějakou jinou cestou.  
0 0
možnosti
SM
A až se věřitel zeptá
A až se věřitel zeptá Německa!Podle oficiálních údajů dosáhl německý dluh v roce 2011 2 bilionů eur. To ej ale jen poloviční pravda, protože do kalkulace nebyla zahrnuta valná část předpokládaných výdajů na důchodce, nemocné a závislé osoby. Podle nových údajů je skutečný dluh o 5 bilionů eur vyšší. Německá zadluženost by tak dosahovala 185 % hrubého národního produktu země, a nikoliv oficiálně oznámených 83 %. Pro srovnání: řecký státní dluh by měl v roce 2012 činit 186 % a italský dluh dosahuje v současnosti 120 %. Kritická hranice, za kterou dluh začíná dusit růst, je 90 %. Od té doby, co Angela Merkelová nastoupila v roce 2005 do úřadu, „nadělala tolik nových dluhů jako všichni kancléři za posledních čtyřicet let dohromady 
0 0
možnosti
SJ

Starej Jakub

18. 3. 2013 20:22
Dluhy států se platí z daní,
a daň z majetku je stejně nepříjemná jako daň z příjmů.Ale ať se nikdo nebojí, už protestovali Putin s Klausem.
0 0
možnosti
SM
krádež
Evropská unie prvně sáhla na peníze jednotlivých lidí (i firem) uložené v bankách. Technicky to nazvala dodatečným, jednorázovým zdaněním, ale nabízejí se i slova jiná, taková, která mají na jazyku ti, kteří mají přijít o své peníze. Ve skutečnosti jde o zásadní otřesení důvěry trhů i veřejnosti v možnost sanace Kypru i celého jihu eurozóny. Sledujte pozorně rozdální přístup ke zvládnutí krize na Islandu, kde nechali padnout banky a na Kypru, kde znarodnili 10% z vkladů. Vsadím se, že se problém jen prohloubil a je to začátek fyzického rozpadu EU. Tato krádež je krádeží, ať se to marketingově snaží překrýt akciemi bank. Prostě vynucený krok není nic jiného než znárodnění! A propo , proč by měli cizinci něco platit, jenom proto, že mají své peníze uložené v bance? 
0 0
možnosti
B

Bluuus09

18. 3. 2013 19:37
Člověče nešťastná, na fňukání
Člověče nešťastná, na fňukání už toho znám a zažil jsem příliš. Raději se zamyslete, kdo tuto akci asi odskáče. Jste naivní nebo naopak vychytralý, když se snažíte vzbudit dojem, že rozkradený majetek je na účtech kyperských bank a teď dojde konečně na spavedlnost? Má ty svatá prostoto!
0 0
možnosti
SZB
spravedlnost neexistuje
vzdycky de o neci motiv, ne jenom sem predpokladal, ze vam taky nejde o spravedlnost, ale ze jste na tom taky financne stradal! Nehadam tady vase motivy, ale vsichni se snazime to nekam dotahnout .). Proto moje druha cast odpovedi... Pokud sem vas spatne odhadl nezbyva nez se omluvit...
0 0
možnosti
SZB
taky se pokusim o nestrany nazor
takze konecne doslo i na ulity prachy z privatizaci, dotaci a dalsi spiny. dukazy? no to je blbost se ptat na dukazy kdyby byly tak by to tam ASI NIKDO NELIL NE? achjo... Takze co dal doporucuju jinej offshore proty co tady fnukaj jako blues. Hong Kong je supr destinace potom Malajzie se jevi velmi dobre a moje oblibena Panama odkazy nesmime davat, ale zde panamalaw.org vam urcite radi poradi...
0 0
možnosti

18. 3. 2013 18:55
Souhlasím s Vámi
a jak se zmiňuji níže, nebudou z toho aktu prosperovat ani německé banky.A další důležitou věcí, která nebyla zmíněna (ale byla naznačena v článku v citaci kyperského premiéra), je riziko nestability na Kypru. Kypr je jako sud s pušným prachem. Politici EU ukazují, že jim příliš nezáleží na míru v Evropě.
0 0
možnosti
K

Kecálek

18. 3. 2013 18:43
Situace je horší než se zdá
Podle dostupných (zatím) neveřejných informací hledá jen z Kyperských pank jiné umístění (mimo EU) kapitál v řádu miliard EUR, dá se očekávat že v reakci na toto znárodnění bude následovat odliv dalšího kapitálu napříč bankami Eurozóny - důsledky lze jen stěží odhadovat ale zcela jistě půjde o čísla vysoko překračující řád miliard či desítek miliard EUR... Vzhledem k tomu, že likvidita nejen Kyperských ale i jiných EU bank již dostala ránu díky situaci Řecka (a dalších pigs) může rychlý odliv aktiv (v podobě hotovosti na účtech) otřást celým již tak nestabilním finančním mechanismem Eurozóny.Navíc - projdeme-li si informace o situaci Eurozóny důsledně - zjistíme, že zde zbývá poslední zatím ještě stabilní ekonomika - a to je ta německá - zbytek Eurozóny je buď po uši v dluzích a problémech a nebo je ekonomicky málo významný...
0 0
možnosti