12. března 2011 20:40 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Autor Včelky Máji byl nacista a nenáviděl Židy

Včelka Mája | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Včelka Mája | foto: Reprofoto

Waldemar Bonsels, autor Včelky Máji, byl velkým příznivcem Adolfa Hitlera a přesvědčeným antisemitou. Jeho názory se ale do Včelky Máji nepromítly. Vyplývá to ze závěrů literárního semináře, který se konal minulý týden v Mnichově.

Seminář kromě trpkých zpráv o Bonselsových názorech přinesl i jednu úlevu. "Sama Včelka Mája nepředstavuje žádný zásadní problém. Vznikla ještě před ideologickým rozvratem Výmarské republiky. Tehdy se ještě Bonsels se Židy přátelil," vysvětlil v německém listě Die Welt Sven Hanuschek z mnichovské Univerzity Ludvíka Maxmiliána.

Včelka Mája

Kreslený koprodukční seriál ze 70. let jen velmi volně navazuje na německou populární knihu Včelka Mája a její příhody, kterou napsal Waldemar Bonsels v roce 1912.

Od vzniku Bonselsova vyprávění o Včelce Máje uplyne příští rok sto let. Autor sám se přízni nacistů dlouho netěšil a v roce 1935 byl dokonce zařazen na index, ale Hitler měl Máju i Vilíka rád a Bonsels se záhy přizpůsobil – začal se chlubit svým antisemitismem a od roku 1938 mohl publikovat. Zemřel v roce 1952.Bonsels

Bonsels své radikální názory demonstroval i ve svém románu. Do předmluvy svého románu Dositos mimo jiné vepsal: "Mocný podnět, který byl vnesen do světa Adolfem Hitlerem, neotřásl jen židovstvem, ale zároveň a přirozeně vším, co v křesťanské církvi židovstvem trpí." Poté rozeslal sto vlastnoručně podepsaných exemplářů přátelům z nacistické strany – včetně říšského ministra vnitra Wilhelma Fricka (ten byl po válce v Norimberku odsouzen a popraven).

dhDan Hrubý, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz