26. ledna 2010 16:55 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Celebrity pomáhají: John Travolta přiletěl na Haiti s tunami jídla

John Travolta před svým letadlem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy John Travolta před svým letadlem. | foto: ČTK

PORT-AU-PRINCE Amerického herce Johna Travoltu zasáhla situace na Haiti natolik, že se rozhodl vzít pomoc obětem zemětřesení do vlastních rukou. Nasedl do kokpitu svého osobního letadla a odletěl z Floridy na Haiti s týmem doktorů a zásobami.

Travolta, který příští měsíc oslaví šestapadesáté narozeniny, odletěl do Karibiku se svou manželkou na palubě Boeingu 707 v pondělí večer ze svého floridského domova. Na palubě jeho letounu byli také členové Scientologické církve, do které již přes třicet let patří.

"Jsme schopní opravdu pomoci a něco na té situaci změnit. Nemohl jsem jen tak sedět a tohle letadlo k pomoci nevyužít. Víte, máte přeci nějakou zodpovědnost," řekl herec a pilot novinářům po příletu na Haiti.

Celkový náklad o váze čtyř tun obsahuje balíčky s jídlem k okamžitému použití a zdravotnické potřeby a léky. Travolta přirovnal situaci na Haiti k té, která panovala po řádění hurikánu Katrina v New Orleans v roce 2005, kde se svým letadlem distribuoval pět tun jídla obětem živelné katastrofy.

Bývalý americký prezident Bill Clinton pomáhá s výkladat humanitární pomoc na haitském letišti.

Pomáhat na místě jako ostatní ovšem Travolta nemá v plánu. Po vyložení zásob a rozloučení se se zdravotnickým týmem se vrátí domů. Vlastníma rukama pomáhal například bývalý americký prezident Bill Clinton. Před objektivy fotoaparátů si zapózoval při vykládání humanitární pomoci na letišti nebo při její distribuci do nemocnice v hlavním městě. Clinton přiletěl na Haiti ihned po zemětřesení.

Travolta se v mládí proslavil filmy Horečka sobotní noci a Pomáda. Později účinkoval v sérii rodinným komediích Kdopak to mluví nebo ve filmu Pulp Fiction. Naposledy se s ním čeští diváci mohli setkat v akčním dramatu Únos vlaku 1 2 3.

Jak vypadá aktuální situace na Haiti

Haiti požádalo na konferenci v kanadském Montrealu mezinárodní společenství o tři miliardy dolarů. Předseda haitské vlády Jean-Max Bellerive tam řekl, že obnova ostrovního státu bude trvat nejméně 10 let. Na 150 000 lidí zahynulo na následky zemětřesení. Pentagon uvedl, že 15 000 amerických vojáků se z ostrova může stáhnout do tří až šesti měsíců.

taiMartin Tajčman