12. srpna 2011 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Do 22 let trhala v atletice rekordy, pak žila jako ragbista Zdeněk

´1934: Zdeňka Koubková, atletka Vysokoškolského klubu Praha. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ´1934: Zdeňka Koubková, atletka Vysokoškolského klubu Praha. | foto: ČTK

Zdeňka Koubková žila do dvaadvaceti let jako dívka, atletka a dokonce světová rekordwoman ; tak ji nazýval o oslavoval český tisk ve třicátých letech minulého století. A pak tu žil půl století Zdeněk Koubek, inteligentní chlapík, na jehož dívčí minulost se zvolna zapomínalo a on o ní nechtěl mluvit.

O Zdeňce Koubkové, prvorepublikové sportovní hvězdě, vyšel v roce 1935 román – dnes bychom řekli feministický – Zdenin světový rekord. Ten měl hrdinku oslavovat, ale nastal pravý opak, román její život od základu změnil.

1936: Zdeněk Koubek, gentleman, jenž vykročil do světa mužů.

Zdeňka Koubová

Narodila se 7. prosince 1913 v Paskově u Ostravy v rodině šafáře velkostatku. Měla sedm sourozenců a od narození byla považována za děvče, byť to tak úplně jednoznačné nebylo. Vrozená tělesná vada rozštěp šourku, jinak řečeno hypospadie, se vyznačuje tím, že genitál s mužskou močovou rourou se podobá ženským rodidlům (rozštěpený šourek má vzhled stydkých pysků), a varlata jsou ukryta v břišní dutině či tříslech. Tolik budiž dodatečně a stručně řečeno k nejpravděpodobnější diagnóz...

Opět vychází speciál LN 101 pohnutých osudů

"Ta kniha nás, atlety ve Strakovce, svým vyzněním pobouřila. Proto jsme se rozhodli, že Koubková už nikdy nevkročí na naše hřiště. Dosud jsme jí říkali Zdeno, ale vždy ji brali jako kluka. Hrála s námi fotbálek a v tělocvičně ‚sprostou hru‘, jak jsme pojmenovali košíkovou s ragbyovým míčem, při níž byly povoleny fauly. Tušili jsme, že je to kluk, i když ze sebe dělal holku!" vzpomínal běžec Stanislav Otáhal, který závodil na berlínské olympiádě v roce 1936.

I po několika desítkách let nedokázal skrýt rozhořčení. "Ale až když vyšla ta knížka, došlo nám jaký je to podvod. Nechal o sobě napsat jako o atletce. V knize byly dokonce jeho fotky ze závodů žen!" podotkl Otáhal.

Celý příběh Zdeňky Koubové si přečtěte v pátečních Lidových novinách v magazínu Pátek.

Pavel Kovář

ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti
ROZHODNUTO: Obědy zdarma budou jen pro některé děti

Několikaměsíční dohady jsou u konce. Vláda rozhodla, že obědy ve školách zdarma se nebudou týkat každého. Kdo na ně dosáhne a kolik to bude stát?