31. prosince 2018 7:40 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Filmová Angelika, Michele Mercierová, slaví osmdesáté narozeniny

Michele Mercier v roli Angeliky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michele Mercier v roli Angeliky | foto: Reprofoto

Nice/Praha Francouzská herečka Michele Mercierová, která 1. ledna oslaví osmdesátiny, se proslavila rolí Angeliky v pětidílné filmové romanci natočené podle knižní ságy spisovatelky Anne Golonové. Úloha krásné a nezkrotné markýzy, která čelí pletichám i milostným dobrodružstvím na francouzském dvoře i v Orientu, jí přinesla slávu i profesní prokletí.

Mercierová si ve své kariéře zahrála ve zhruba padesátce filmů. Točila i po boku takových hvězd, jako byli Jean Gabin či Marcello Mastroianni.

Rodačka z Nice (1939) přišla na svět jako Jocelyne Yvonne Renée. Začínala jako baletka v opeře a jako sedmnáctiletá odjela do Paříže, kde kromě tance navštěvovala i kurzy dramatických umění. Před kamerou poprvé stála v roce 1957 a záhy začala v Itálii konkurovat Sophii Lorenové či Gině Lollobrigidě. Osudovou roli dostala v 25 letech, film Angelika, markýza andělů natočil režisér Bernard Borderie. Do roku 1968 vyšly z jeho dílny ještě Báječná Angelika, Angelika a král, Nezkrotná Angelika a Angelika a sultán.

Michele Mercierová ve filmu Angelika

Michele Mercierová ve filmu Angelika

 Mercierová byla dvakrát vdaná. V roce 2010 byla hlavní hvězdou pražského plesu v Opeře.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz