18. března 2016 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Herec Martin Huba: Slovák nosí v kapse vždycky nůž

Martin Huba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Huba. | foto: Lidové noviny

PRAHA Martina Huby jsem se ptala česky, on odpovídal slovensky a neměli jsme s tím problém. Oba patříme k bilingvní generaci, kdy si Češi a Slováci bez problému rozuměli, ačkoli byli v mnohém tak rozdílní. Ty typové a povahové odlišnosti jsou dodnes dráždivé. Možná proto v českých filmech hraje tolik slovenských hereček a možná proto si čeští diváci tak oblíbili i ušlechtilé padouchy skoro dvoumetrového Martina Huby.

LN: Tipla bych si, že na dálnici D1 znáte každou roletu a výmol. Spočítal jste si někdy, kolik kilometrů jste už mezi Bratislavou a Prahou ujel?
Mým domovem je vlastně dé jednička. Za posledních asi pět let jsem na ní najel víc než 200 000 kilometrů. Ale víte co? Přestože jsem mnohokrát uvízl v koloně, nikdy se to nestalo, když jsem jel na představení. Nějaký anděl strážný se o mě asi stará, protože tohle byl vždycky můj velký stres, že nedojedu včas. Nervy jsem měl vždycky, ale pokaždé to dobře dopadlo.

LN: Za kolik to dáte?
Když chci někoho polekat, tak i za dvě hodiny. Taky bych byl docela bohatý člověk, kdyby se mi vrátily všechny moje pokuty. Policajti umí být i milí, ale shovívaví nejsou: jde to do peněz. Nezávodím ale takhle sám se sebou často.

Pátek LN

Proč v českých filmech a televizích hraje ve srovnání s herečkami tak málo slovenských herců? Co ztratil rozdělením Československa? A proč Slováci nosí v kapse nuž? O tom všem mluví v rozhovoru herec Martin Huba. A k tomu příběh Marie Šarapovové, Maxim Velčovský a jeho výprodej a rozhovor se Jaromírem Jiříkem o dříčích, požitkářích a důchodcích ve sportu. Už zítra v magazínu Pátek LN, prolistujte si.

Zveřejnil(a) Pátek LN dne 17. březen 2016

LN: Měl jste v Česku po Listopadu někdy pocit, že jste v cizině?
Tak to nikdy. Jednak mám ženu poloviční Češku, její maminka byla Češka, která se vdala do Bratislavy. A já jsem v Praze často býval, už když jsem měl tak tři roky, protože moje maminka, operní zpěvačka, byla v angažmá v tehdejším Smetanově divadle. Taky jsem propadal docela velké panice, když to vypadalo na česko-slovenský rozvod. Ale zaplaťpánbů, nějaké podstatné následky rozdělení jsem, snad i díky své profesi, nepocítil. Naopak, dá se říct, že v lecčems nacházím v Čechách víc pochopení než doma. A po pravdě, kdyby nebylo české kritiky ještě za Československa, zřejmě bych teď tady s vámi rozhovor nedělal. Protože mně, člověku kdysi totálně nesebevědomému, dodala herecké sebevědomí právě česká kritika. Ale abych se vrátil k vaší otázce, ať mi to Češi odpustí, ale cítím se tu jako doma. A snažím se zasloužit si ten pocit.

LN: Chybí vám něco z někdejšího společného státu?
Víte, já si vlastně nevybavuju nic, co bych tím rozdělením profesně ztratil. My herci jsme si všechno zachovali – kolegialitu, vzájemnou inspiraci, výměny mezi divadly. A pokud jde o soukromý život, jezdíme sem odjakživa a nepřestali jsme jezdit ani po rozdělení.

Martin Huba.

Říkáte, že ve vaší profesi se prakticky nic nezměnilo. Jedno je ale nápadné: zatímco vyjmenovat slovenské herečky působící v Česku by mi trvalo dlouho, slovenských herců tu moc není. A jak u nás bývali dřív oblíbení Dočolomanský, Kňažko, Labuda, Kukura, Satinský, Vlado Müller.... Čím to podle vás je?

LN: Budeme mluvit upřímně?
No jasně. Řeknu vám, čím to je. Herectví je podle mě ženské povolání. Má-li být zralý muž dobrým hercem, musí být zároveň zajímavou osobností. No ale moji mladší kolegové – na Slovensku i v Česku – většinou ničí svoje IQ a svoji osobnost v bezduchých seriálech, takže jejich uvažování časem získá hloubku uvažování seriálových hrdinů. A vy najednou nevíte, proč byste se na ně měla koukat.

LN: Chcete říct, že hereček se to netýká?
Netýká se jich to tolik. U žen hraje roli půvab, krása. Velkou roli hraje mateřství, které ženu vždycky prohloubí. Žena zkrátka nestaví jen na své momentální přítomnosti na jevišti nebo před kamerou. Ale muž, když přijde na jeviště, musí být zorientovaný životními zkušenostmi v tématu, které divákovi nabízí. Jinak vás neosloví, nefascinuje, nepřekvapí, nešokuje. Je jen trapný. Do třicítky to ještě nějak ušvindluje, jestliže je šarmantní a pohotový. Ale později se to už ošidit nedá. V očích začne mít bezduchou plachost. On vám může pětkrát zahrát Leara, ale vám je stejně jasné, že neví, o čem mluví.

LN: Máte nějaké vysvětlení pro to, že k nám Slováci exportují politiky? Měli jsme tu Slamečku, máme Babiše...
Naši chlapci jsou zřejmě odvážní. Možná že špičková politika vyžaduje taky trochu té praktičnosti. A slovenští chlapci umějí ještě takové věci jako sekat dříví, založit oheň, skočit přes potok... V kapse mají vždycky nůž. Zkrátka jsou zřejmě akceschopnější. Taky když to tak pozoruju směrem na západ, když vidím ty hochy v Bruselu, pane bože! Cítím tu rozmazlenost maminčiných mazlíčků, ty jejich bílé podkolenky v sandálkách. Já nechci říct, že takoví jsou tam všichni, ale je jich tam dost. Víte, ono je docela důležité, když se člověk dostane na takové místo, aby se k tomu takříkajíc protrápil. Chlapec se změní v muže tehdy, když musí. Když nemusí, nestane se to. A znám šedesátníky, kteří se za celý život nemuseli v muže změnit, nikdy to od nich nikdo nevyžadoval. Takový člověk už má ty svoje šediny, může být i vzdělaný a kultivovaný, ale mužem se nestal.

Celý rozhovor s hercem Martinem Hubou o tom, jak se stát mužem, o Masarykově kabrňáctví a taky o radostných Slovenkách, které se moc nekontrolují, si přečtěte v magazínu Pátek LN, který vychází 18. března.

V magazínu dále najdete:

  • Příběh ruské tenisové carevny Marie Šarapovové a jejího šokujícího dopingového přiznání.
  • Rozhovor se sportovním lékařem Jaromírem Jiříkem o tom, proč hokejisté i další odcházejí do důchodu čím dál později.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!