8. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Komedie i dramatické role. Václav Postránecký slaví sedmdesátiny

Člen činohry Národního divadla Václav Postránecký | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Člen činohry Národního divadla Václav Postránecký | foto: MAFRA - Ondřej Littera

PRAHA Sedmdesáté narozeniny oslaví 8. září Václav Postránecký, herec výrazného komediálního talentu, který zároveň bravurně zvládá i náročné dramatické role. Od roku 1979 je členem činohry Národního divadla v Praze a v letech 2005 až 2011 stál v čele Herecké asociace jako její prezident.

Také se bohatě uplatňuje v televizi, ve filmu a v dabingu. Například si zahrál jednoho ze tří otců v divácky nejoblíbenější komedii 20. století S tebou mě baví svět, milovníka života a krásných žen Karla Zajíčka ve filmu Konto separato, dědečka v Jak se krotí krokodýli, mafiánského bosse v Ro(c)ku podvraťáků či vinaře v komediích Bobule a 2Bobule.

Je rovněž držitelem několika ocenění - v roce 1995 dostal za roli Podkolatova v Gogolově Ženitbě Cenu Thálie a o deset let později získal za dabování Jojo Pytláka ve filmu Zločin v ráji Cenu Františka Filipovského. Jednou z jeho zatím posledních divadelních rolí je titulní role antihrdiny, který svou nadutostí vzbuzuje posměch i lítost, v Moliérově hře Pán z Prasečkova.

Na FAMU učil režiséry jak pracovat s hercem a má za sebou řadu televizních a divadelních režií. Jako režisér připravil veselohru Švejk, ke které napsal libreto a která měla premiéru v listopadu 2008 v pražském Divadle Hybernia.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?