3. června 2015 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Sexuální skandály, drogy i humanitární akce. Angelina Jolie oslaví čtyřicátiny

Angelina Jolie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angelina Jolie | foto: Reuters

WASHINGTON/PRAHA  Často bývá označována za nejkrásnější ženu světa, se svým manželem Bradem Pittem tvoří dokonalý hollywoodský pár. Mnoho let se věnuje humanitárním aktivitám, je činná v OSN a britská královna jí dokonce udělila šlechtický titul. Americká herečka a režisérka Angelina Jolie, která ve čtvrtek oslaví čtyřicátiny, však má za sebou i temnou minulost i snahu vymykat se konvencím.

Malou roli ve filmu získala již ve svých sedmi letech, herecké kariéře pak dala v 16 letech přednost před modelingem. Svoji první velkou roli získala v roce 1993 v nízkorozpočtovém sci-fi snímku Cyborg 2 - Skleněný stín. Hvězdu z ní udělal až kriminální thriller Ruce od krve (1997). Úspěch na sebe nenechal dlouho čekat, Jolie obdržela dva Zlaté glóby za televizní filmy z let 1997 a 1998.

V roli režisérky

V roce 2000 si odnesla vedle glóbu i Oscara za vedlejší roli ve filmu Narušení. Největší slávu jí ale přinesla role sexy archeoložky Lary Croft, kterou si zahrála v letech 2001 a 2003. Virtuální Laru ještě před filmem zbožňovaly miliony fanoušků počítačových her a Angelina jako její verze z masa a krve je rozhodně nezklamala. V roce 2008 si zahrála v komerčně úspěšném akčním snímku Wanted.

Americká herečka Angelina Jolie v sobotu v Los Angeles za dlouholeté humanitární aktivity obdržela čestného Oscara.
Britská královna udělila herečce Jolie šlechtický titul.

V poslední době se věnuje převážně režii. Její režijní debut V zemi krve a medu (2011) vypráví o lásce bosenské dívky a mladého Srba, kteří se po vypuknutí války ocitnou na opačných stranách barikády. Zatímco bosenská kritika hodnotila snímek spíše příznivě, v Srbsku vyvolal film opačné emoce. Druhým režisérským počinem Jolie byl v roce 2014 film Nezlomný, který popisuje osud atleta Louise Zamperiniho.

Experimentování s drogami

Angelina Jolie se narodila v Los Angeles do rodiny známého herce Jona Voighta, který hrál hlavní roli třeba ve slavném Půlnočním kovboji. Stejně jako její matka se cítí být částečnou Irokézkou. Již od raného mládí se snažila vymykat konvencím. Jako teenagerku ji začala fascinovat černá magie a věci kolem smrti, prý za to mohla její první láska. Dokonce opustila školu a prohlásila, že se chce stát ředitelkou pohřebního ústavu. Nevyhýbala se ani experimentům s drogami.

„Miluji kapky horkého vosku na rozdychtěné kůži, rány od důtek, pouta a řetězy,“ svěřila se zase novinářům se svými oblíbenými sexuálními praktikami. S exmanželem Billym Bobem Thorntonem (byli svoji v letech 2000 až 2003) si prý do postele dokonce brali živého hada. Také s prvním mužem Jonnym Lee Millerem, kterého proslavila role Chcípáka v Trainspottingu a za něhož byla vdaná v letech 1996 až 1999, Angelinu spojovala záliba v sadomasochistickém sexu. Prožila také lesbický románek s herečkou a modelkou Jenny Shimizuovou.

Brad Pitt a ANglelina Jolie na předávání cen BAFTA.

Od roku 2005 je jejím partnerem hollywoodský krasavec Brad Pitt, kterého si v srpnu 2014 na francouzském zámku Miraval vzala. Seznámili se při natáčení akční komedie Pán a paní Smithovi a po Bradově boku se Angelina zklidnila a vyzrála. Nejmocnější a nejlépe placený hollywoodský pár, kterému se také přezdívá Brangelina, společně vychovává šest dětí: Maddoxe a Zaharu adoptovala Angelina, společně si osvojili Paxe-Thiena, poté se narodila Shiloh a dvojčata Knox a Vivienne.

Jolie se léta angažuje v humanitární pomoci, od roku 2012 je zvláštní vyslankyní Vysokého komisariátu OSN pro uprchlíky, pro který již vykonala více než 40 misí v různých částech světa. V roce 2013 za to obdržela čestného Oscara. Ocenění uděluje americká Akademie filmových věd a umění za nějakou mimořádnou činnost. Ve stejném roce také pomohla prosadit v Radě bezpečnosti OSN rezoluci vyzývající k okamžitému ukončení sexuálního násilí při ozbrojených konfliktech.

Angelina Jolie a Brad Pitt.

Jolie také spoluzaložila Iniciativu pro předcházení sexuálnímu násilí (PSVI), která pracuje s oběťmi sexuálních zločinů v řadě zemí. V červnu 2014 Jolie v Londýně spolupředsedala globálnímu jednání o sexuálním násilí v konfliktních oblastech po celém světě. Za práci v boji proti sexuálnímu násilí ve válečných zónách ji loni v říjnu udělila britská královna Alžběta II. šlechtický titul.

Pozornost médií i veřejnosti vzbudila v roce 2013, kdy podstoupila oboustrannou mastektomii, tedy odstranění mléčných žláz. Učinila tak poté, co u ní lékaři zjistili vyšší riziko onemocnění nádorovým onemocněním těchto orgánů. Na rakovinu zemřely matka, babička a teta hollywoodské herečky. Letos v březnu Jolie oznámila, že si z obavy před rakovinou nechala také preventivně odoperovat vaječníky.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz