9. dubna 2014 6:05, aktualizováno  7:15 Lidovky.cz > Zprávy > Lidé

Irský prezident Higgins zahájil historickou návštěvu Británie

Historicky první návštěva irské hlavy státu ve Velké Británii. Zleva: manželka irského prezidenta Sabina, královna Alžběta II., irský prezident Michael D. Higgins, princ Filip.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Historicky první návštěva irské hlavy státu ve Velké Británii. Zleva: manželka irského prezidenta Sabina, královna Alžběta II., irský prezident Michael D. Higgins, princ Filip. | foto: Reuters

LONDÝN Irský prezident Michael Higgins v úterý zahájil setkáním s královnou Alžbětou II. čtyřdenní oficiální návštěvu Británie. Jedná se o první návštěvu nějaké irské hlavy státu v Británii od osamostatnění Irska na začátku 20. století.

Tato událost podle komentářů symbolizuje další posun ve vztazích obou zemí. Ke zlepšení kontaktů pomohla přelomová cesta britské královny do Irské republiky v roce 2011.

Alžběta II. uspořádala pro básníka a bývalého ministra kultury Higginse také slavnostní večeři ve svém Windsorském paláci. Na ní pozvala i někdejšího velitele Irské republikánské armády (IRA) Martina McGuinnesse, jehož organizace teroristickými prostředky léta bojovala za odtržení Severního Irska od Británie. Britové a severoirští unionisté separatisty tvrdě potírali.

Hrad Windsor.

Hrad Windsor.

Higgins před odletem řekl, že není dost dobře možné a že by nebylo ani správné zapomenout na minulé útrapy. "Nemohu říci nějaké rodině, jejíž člen je na invalidním křesle nebo mrtvý, aby to hodila za hlavu," vysvětlil prezident. Za násilí v Severním Irsku, které si v letech 1969 až 1998 vyžádalo přes 3600 mrtvých, by se měly omluvit podle něj obě znesvářené strany. Stále dle Higginse v této otázce chybí lidem dost pokory.

Irsko bylo po staletí pod britskou či anglickou nadvládou. Irové získali samostatnost v roce 1921 po občanské válce a ozbrojené vzpouře proti britským silám. I poté, ale zůstalo šest hrabství pod kontrolou Londýna, který z nich vytvořil britskou provincii Severní Irsko. I po uzavření mírové dohody v roce 1998 zde trvá napětí mezi probritskými protestanty a proirskými katolíky.

Usmiřování mezi Londýnem a severoirskými separatisty vidí severoirští unionisté s nelibostí. "Přítomnost McGuinnesse (u královny) je poslední ranou nevinným obětem terorismu," řekl dnes stanici BBC Stephen Gault, jehož otec zahynul při pumovém atentátu, při kterém IRA v roce 1987 v Severním Irsku zabila 11 lidí. Během dnešního prvního dne státní návštěvy Higgins vystoupí v britském parlamentu. V dalších dnech bude jednat s premiérem Davidem Cameronem a zúčastní se několika kulturních akcí. V pátek před návratem do Dublinu se podívá do Stratfordu nad Avonou, rodiště anglického dramatika Williama Shakespeara.

Alžběta II. se stala před třemi lety prvním britským monarchou, který navštívil Irsko od získání jeho samostatnosti. Během pobytu učinila řadu symbolických gest usmíření. O připojení Severního Irska k Irské republice, jak chce Dublin, ale Londýn neuvažuje.

Lidovky.cz, ČTK